Aile Planlaması Merkezi

Aile Planlaması
 
‘Aile Planlaması ‘ailelerin istedikleri zamanda ve istedikleri sayıda çocuk sahibi olabilmeleridir veya çiftlerin ekonomik olanaklarına, kişisel isteklerine göre çocuk sayısını tayin etmeleri ve iki doğum arasında istedikleri aralığı sağlamalarıdır.
 
Annenin yaşının on sekizin altında veya otuz beşin üstünde olması, gebelikler arasındaki sürenin iki yıldan daha az olması ve gebelik sayısının dört ve dördün üzerinde olması anne ve çocuk ölümlerine neden olan etkenleri oluşturmaktadır. Çocuklar geleceğimizin temelidir. Onlara iyi bir gelecek sağlamak istiyorsak aile planlaması yöntemlerini uygulamalı ve ailelerin bakabilecekleri sayıda çocuk sahibi olmaları yönünde eğitilmelerini sağlamalıyız.
 
Bütün bu amaçlara hizmet etmek için 1965 yılında kurulmuş olan hastanemiz Aile Planlaması Merkezi, hastanemizde B Blok zemin katta yer almaktadır. Bünyesinde:
 
Muayene odası: Kontraseptif yöntemlerle ilgili sıkıntı yaşayan ya da yöntemlerden bağımsız kişilerin diğer jinekolojik problemleri ve rutin kontrolleri ile ilgili konuları danışabilecekleri bölümdür. Bütün muayeneler uzman doktor ve hemşire eşliğinde yapılır.
 
Eğitim odası: Doğum kontrolu ve aile planlaması eğitimleri ile evlilik öncesi danışmanlık hizmetlerinin verildiği kısımdır. Ülkemizde kullanılan bütün yöntemlerle (hap, rahim içi araç, aylık ve üç aylık iğneler, cilt altı implantlar) ilgili ayrıntılı bilgi ve broşürlere bu bölümden ulaşabilirsiniz.
 
Rahim İçi Araç (Spiral) Uygulama Odası: Hastanemizde rahim içi araç ( spiral) kadın doğum uzmanları ve rahim içi araç uygulama konusunda sertifikası olan pratisyen hekimler tarafından uygulanmaktadır.
 
Küretaj odası: 10. gebelik haftasına kadar isteğe bağlı küretajların yapıldığı bölümdür. Eşlerin müşterek rızası varsa istenmeyen gebelikler 10. Gebelik haftasına kadar sonlandırılabilir. İşlem lokal anestezi uygulandıktan sonra yapılır ve hastalar dinlenme odasında bir müddet izlendikten sonra evlerine gidebilirler.
 
Doğum sonrası kontrol polikliniği: Lohusalar için doğum sonrası ilk 40 gün içinde yara yeri ve meme bakımlarının yapıldığı , anne sütü, emzirme, doğum sonrası korunma yöntemleri hakkında danışmanlık hizmetinin verildiği bölümdür.
 
Sağlık ekibimiz, konusunda eğitimli iki uzman hekim, bir pratisyen hekim ve tecrübeli hemşirelerden oluşmaktadır. Ayrıca birimimiz tüm Türkiye’de geçerli aile planlaması ve üreme sağlığı konusunda Sağlık Bakanlığı’nca ruhsatlı eğitim ve sertifikasyon merkezidir. Amacımız, hastalarımıza aile planlaması konusunda en uygun, en güncel ve en konforlu hizmeti sunmak ve onları aile planlaması konusunda bilgilendirmektir.