Doğum Ünitesi

Aktif eylemde aynı anda 24 hastanın takip edilebildiği doğum salonunda ayrıca 6 adet gebe müşahede odası bulunmaktadır. Normal doğum eylemi sırasında gebelerimizin motivasyonlarını artırmak ve moral desteği sağlamak amacıyla psikologlarımız aktif olarak doğum salonumuzda çalışmaktadırlar.

Doğum odalarımız ayrı bebek bakım radyanları olan tek kişilik odalar şeklinde düzenlenmiş olup, aynı anda 10 doğum yaptırılabilir. Sezeryan sonrası hastalar bebekleri ile birlikte kısa süreli müşahededen sonra odalarına alınır.
Ayrıca doğum ünitesinde kısa süreli bebek takiplerinin yapılabildiği bebek gözlem odası bulunmaktadır.

Doğum salonu ameliyathanesinde 7 ameliyat odası bulunmaktadır. Psikolog eşliğinde epidural analjezi ile ağrısız doğum, uygun olan ve tercih eden hastalara yaygın bir şekilde yapılmaktadır.

Normal doğumu özendirmek amacıyla; 2004 yılında hastanın aile bireyleriyle birlikte bulunabileceği Refakatli Doğum Odaları açılarak hastalarımıza ev ortamında ağrısız doğum imkânı sağlanmıştır.

Refakatli doğum odaları 5 adet olup, doğum eylemi takip edilen hastalar aynı odada doğum yapabilmektedirler.

Yılda ortalama 20 bin 25 bin doğumun gerçekleştiği, 1994 yılında Doğum Salonumuz ve Yüksek Riskli Gebelikler servisi olarak kullanılan servisler o günün koşullarına göre revize edilmiştir. Bu yapısı ile bölüm, artan obstetrik hasta yatışına yetersiz kalmıştır. Bu nedenle; bölümümüzün genişletilmesi ve günün koşullarına uygun çağdaş bir kompleks haline getirilmesi konusunda hastane 2 yıllık bir çalışma sürdürmüş olup, proje çalışması 2007 yılında yapılarak 2008 yılında inşaat faaliyeti bitirilmiştir.

2009 yılında hasta yoğunluğunun en fazla olduğu bu bölümler birleştirilerek Perinatoloji Kompleksi olarak tek çatı altına toplanmış ve böylelikle tek merkezden idare edilebilecek şekilde yapılandırılarak hizmetin bütünlüğü sağlanmıştır.

120-140 gebenin aynı gün içerisinde doğum yapmasına elverişli hale getirilen Doğum Salonu ve YRG kompleksi 7 ameliyathanesi, 30 travay yatağı, 12 doğum odası, 20 yoğun bakım yatağı ile ülkemizin en büyük perinatoloji kompleksi olarak yapılandırılmıştır.


Bilgi almak veya merak ettiklerinizi sormak için 0 312 306 51 41 arayabilirsiniz.