Güvenlik Birimi

Hastanemiz bir branş hastanesi olup, alanında en fazla doğum yaptırılan ve buna paralel olarak da en fazla yenidoğanın dünyaya geldiği, aynı zamanda tedavi olduğu bir kurum olması nedeniyle tüm yenidoğan bebekleri “Bağımlılık Düzeyi Yüksek Hasta Grubu”’nun başında ve “Birinci Derece Bağımlı Hasta Grubu” kategorisinde değerlendirilmektedir. Bu nedenle tüm yenidoğanların güvenli bir ortam içinde bulunmaları için diğer bütün hastanelerden farklı olarak özel güvenlik tedbirleri gerekliliği vardır.

Hasta popülasyonumuz kadınlar olduğu için her türlü taciz, istismar vs. olaylarına karşı tedbirler gerekmekte, yenidoğan bebeklerimiz bulunduğu için de bebek kaçırma olaylarına karşı eksiksiz ve son derece dikkatli tedbirler alınması zorunluluğu bulunmaktadır. Bu tedbirlerin son derece tavizsiz bir şekilde uygulanıp uygulanmadığının kontrolü gereklidir. İşini ihmal eden güvenlik personeline müsamaha edilmemesi gerektiğinden, iş kanunu açısından risklerin alınması mecburiyettir. (İşten atmalardan sonra iş mahkemesinin aleyhimize vereceğini bildiğimiz kararları sonucunda tazminatları bile bile güvenliğin aksamaması, bir bayan hasta veya bebeğe zarar gelmemesi için göğüslememiz mecburiyeti vardır.)

Yukarıda saydığımız hasta ve hastane güvenliği bilinciyle 2003’te göreve geldiğimizde mevcut güvenlik görevli sayısı 19, kamera sayısı 16 iken, 2003 yılında güvenlik sayısı 28, kamera sayısı 84’e yükseltildi.

Çalıştırılacak güvenlik eleman sayısını bu yıllarda Ankara Emniyet Müdürlüğü Özel Güvenlik Şubesi tarafından belirleniyordu. Hastane güvenlik yönetimi olarak, gerekçeleri belirterek eleman sayısının artırılması talep edildi.

26/06/2004 tarihinde resmi gazetede yayınlanan 5188 sayılı özel güvenlik hizmetleri özel bir kanunla yürütülmeye başlandı ve çalıştıracağımız güvenlik eleman sayılarını belirleme yetkisi İl Özel Güvenlik Kurulu’na verildi. Daha sonraki yıllar bu kurula gerekçeli taleplerimizle başvurarak yıllar içinde gerekli olduğu zamanlarda güvenlik sayımızı arttırdık.

Göreve geldiğimizde 16 olan sayı, 2003 yılında 28 kişi, 2004 yılında 38 kişi, 2005 – 2007 yılında kadar 56 kişi, 2008 -2010 yılında kadar 80 kişilik bir ekiple yürütülmeye devam edilmektedir.

Güvenlik elemanları sayılarını arttırmamızın nedeni; ilk göreve geldiğimizde gündüz sadece antenatal, jinekoloji ve acil polikliniği kapıları hastalara açıktı ve içeride bulunan tüm kapılar B blok girişi hariç kapalı idi. Yönetim olarak dışarıda bulunan tüm kapıları açıp güvenlik elemanlarıyla kontrollerini sağlamaya başladık. Dolayısıyla hastalarımızın bir yerden başka bir yere geçerken uzun ve lüzumsuz yollardan geçmelerinin önüne geçtik. Hasta memnuniyeti açısından önemli olduğunu düşündüğümüz gidecekleri servise veya polikliniğe en kestirme yollardan ulaşmalarını hedefledik.

Yenilendirme ve yapılandırma hizmetleri çerçevesinde C ve D bloklar hastanemize katılarak Çayyolu Semt Polikliniği hizmete açıldı. Neonatoloji Ünitesi ve acil servisteki yeniliklerin de eklenmesi ile 21.000 m2 olan kapalı alanımız 35 bin m2 ‘ye yükseltilmiştir. (Kapalı alan artış oranı %76.1) Dolayısıyla hastane giriş- çıkış noktalarının sayısı, güvenlik noktalarımızın sayısı ve niteliği zaman içerisinde hızlıca arttı, biz de bunlara uygun olarak eleman sayımızı güncelleştirdik. Burada önemli olan kontrolsüz nokta bırakmamak ve iş kanununa göre şart koşulan işçi çalışma saatlerine riayet etmek suretiyle bu hizmetimizi yürütmektir. Hastanemiz 24 saat hizmet verdiği için elemanlarımız da vardiya sistemiyle çalıştırılmakta ve eleman sayımız da buna göre belirlenmektedir. Ayrıca bazı bölümler mahremiyeti nedeniyle bayan güvenlik elemanı çalıştırmayı gerektirmektedir.

Burada sadece hasta güvenliği değil, hastane ve personel güvenliğimiz de göz önününde bulundurulmaktadır. Bu nedenle hasta odaları, muayene odaları, personel odaları ve soyunma odaları hariç hastanenin her yerine kameralar yerleştirilmiştir. Hastanemiz bünyesine katılan yeni birimlere paralel olarak yıllar içinde kamera sayımız 2010 yılında 303’e yükseltildi. Burada amacımız hastanemizde yukarıda belirttiğimiz mahrem yerleri hariç kör nokta kalmaması, kontrolsüz alan bırakılmaması idi. Her bir kamera muhakkak en az bir diğer kamera tarafından görüntü alanı içine alınacak şekilde kamera montajlarımızı yaptırdık.

Önceki sistem kameralarımızda 3 günlük yedekleme süresi mevcutken 2008 sonu itibariyle özellikli bir yedekleme ünitesi kurulmuş, böylece geriye dönük izleme zamanı 3 aya çıkarılmıştır. Özellikli yerlerde, gece görüşlü kameralar, ses kayıt eden kameralar, hareket sensörlü kameralar ve zoomlu kameralar mevcuttur.

Bu teknik gelişmelerin yanı sıra hasta ve hasta yakını memnuniyetinin öneminin ve gereklerinin bilincinde olduğumuz için güvenlik elemanlarımıza hasta ve hasta yakınlarına ilk kontaktan itibaren nasıl davranmaları gerektiği, yasakları ne şekilde söylemeleri gerektiği, ses tonundan vücut diline kadar kendilerine hizmet içi eğitim kapsamında anlatılmaktadır. Bu eğitimlerimiz meslek içi kurslar ve aylık psikolog eğitimi ile desteklenmektedir.