Köşe Yazıları

 • Nahide ALTUĞ

  YENİDOĞAN ve DOĞUŞTAN KALP HASTALIKLARI Devamı »
 • Nafiye YILMAZ

  Tüp bebek tedavisi Devamı »
 • Nahide ALTUĞ

  Fetal Ekokardiyografi Devamı »
Köşe Yazıları »
Gebelik Tüm Bebek menopoz-donemi

6. Prematüre Doğum Günü ve Patik Asma Töreni

17-11-2015
6. Prematüre Doğum Günü ve Patik  Asma Töreni hastanemizde gerçekleştirildi.

Törene, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Şencan, Ankara 1.Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Hizmet Başkanları, hastane yöneticimiz ve çalışanlarımız ile hastanemizde prematüre doğan çocuklar ve aileleri katıldı.

Tören hazırlanan ağaç maketine patik asma ve doğum günü pastası kesilerek devam etti.
Palyaço eşliğinde neşeli dakikalar geçiren minikler yaşıtlarıyla oyunlar oynayarak eğlendi.

Hastane Yöneticimiz Doç. Dr. Salim ERKAYA nın Konuşma metni:

17 KASIM DÜNYA PREMATÜRE GÜNÜ KAPSAMINDA ZEKAİ TAHİR BURAK HASTANESİ
PREMATÜRE DOĞUM GÜNÜ VE PATİK ASMA TÖRENİ
 
Değerli misafirlerimiz, ailelerimiz ve küçük devler yani kahraman çocuklarımız
Hoşgeldiniz
Sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyoruz
Birlikte keyifli bir vakit geçirmek arzusuyla planladığımız bu etkinliğe katılımınız bizlere güç vermektedir.
Hepinizin bildiği gibi,
Tüm Dünya’da 17 Kasım Dünya Prematüre Günü olarak kutlanmakta, prematüre doğan bebekleri bekleyen sorunlar hakkında farkındalığı arttırmak için çok sayıda faaliyet ile toplumun dikkati çekilmeye çalışılmaktadır. Yaklaşık 1 asırdır ülkemize hizmet veren Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma HastanesiTürkiye’nin en geniş Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesine sahiptir. Tüm dünyada her 15 bebekten biri erken doğmaktadır. Hastanemizin özellikle “yüksek riskli gebe” izlemi açısından en büyük referans hastane olması nedeniyle yenidoğan yoğun bakım ünitesine kabul edilen bebeklerin %30unu prematüre bebekler oluşturmaktadır. Farkındalık sağlayabilmek amacıyla maalesef bu sene kaybettiğimiz çok Değerli Prof Dr Uğur Dilmen hocamızın 6 yıl önce başlattığı Prematüre Doğum Günü ve Patik Asma geleneği ilk günkü heyecanı ile sürdürülmektedir.
Her sene ülkemizde 150.000 bebek prematüre olarak hayata farklı sorunlar ile başlamaktadır. Beklenen bu önemli sorunların nasıl yönetildiği hem bebeklerin hem de ailelerin hayat kalitelerini etkilemektedir. Doğumları, doğum sonrası yoğun bakım tedavi süreçleri kaygı ve endişe içinde geçmekte bu endişe maalesef taburculuk sonrası izlemde devam etmektedir. Bazılarının çocuğu, bazılarının yeğeni, komşu, akrabası ama hepimizin hayatında birileri prematüre doğum ile ilgili önemli tecrübeler yaşamaktadır.
Hastanemizde her sene yaklaşık 20.000 yenidoğan bebek doğmakta bu bebeklerin %10-20si yenidoğan yoğun bakıma yatırılmakta hastalıklarına yada sorunlarına yönelik özel tedaviler yenidoğan uzmanı hekimler ve hemşireler tarafından uygulanmaktadır. 2004-2014 yılları arasında 10 yıllık sürede yenidoğan yoğun bakım ünitesine 43.447 bebek yatırılmıştır. Bu bebeklerin 12.205 ini prematüre doğan bebekler oluşturmaktadır. Prematüre bebeklerin taburculuk sonrası yaşabilecekleri sorunları, bakım prensiplerini hatırlatmak bu konular hakkında ebeveynlerin bilgi düzeylerini arttırmak amaçıyla 13 yatak kapasiteli oldukça modern Uğur Dilmen Anne ve Bebek Uyum Servisi de 2014 yılından beri hizmet vermektedir. Bu serviste ailelere prematüre bebek bakımına yönelik pratik ve teorik bilgiler sunulmakta, aile-bebek uyumu gözlenmekte, aileye özgü öneriler oluşturulmaktadır.
Prematüre bebek izlemi çok sayıda tıbbi birimler tarafından takip edilmektedir. Yenidoğan hekimi, göz hekimi, gelişimsel pediatri uzmanı, pediatrik kardiyoloji ve nöroloji, fizik tedavi ve rehabiliastasyon uzmanı ve fizyoterapist, odyoloji, beslenme vazgeçilmez birimlerdir. Küçük devlerimiz uzun bir süre izlenmekte, ailelerine de hizmet sunulmaktadır. Ancak bu yoğunluk içinde okul çağı yaklaştıkça ailelere ve çocuklara yönelik destek programlarının daha geliştirilmesi, ailelerin tecrübelerini aktardıkları platformların oluşturulması ihtiyacı ortaya çıkmaktadır.
Sağlıklı nesiller sağlıklı bebekler ile sağlanabilir.
Bugün astığımız her bir patik ile sağlıklı prematüre bebekler için toplumun her kesiminin katkısına ihtiyac olduğunu vurgulamak istiyoruz.
Katılımınız için çok teşekkür ediyorum.
Paylaş : 

Son Haberler

Haberler »
 • Tümör baskılayıcı genin mutas...

       Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaprak Üstün, BRCA 1-2'nin tümör baskılayıcı bir gen olduğunu ve bu genin diziliminde meydana gelen mutasyonların genetik meme ve yumurtalık kanserlerinin gelişmesinde önemli bir yer tuttuğunu belirterek,... 08-12-2017 Devamı »
 • OBSTETRIC EMERGENCIES WORKSHOP “PRESENTED BY RESIDENTS” DATE: 12/12/2017 16:00– 18:00 PLACE: UHS ANKARA DR. ZEKAİ TAHİR BURAK WOMEN’S HEALTH HARC CONFERENCE HALL 06-12-2017 Devamı »
 • KİŞİYE ÖZEL KONTRASEPSİYON YA...

  06-12-2017 Devamı »
 • Postpartum Kanamada Yönetim

  Postpartum Kanamada Yönetim Prof.Dr.Berna Dilbaz 05-12-2017 Devamı »
 • Kardeş Okulumuz

  ANKARA’DAN AĞRI’YA UZANAN KÜÇÜK MELEKLERİMİZ   Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Küçük Melekler Kreşi olarak, çocuklarımıza değerler eğitiminde öğrettiğimiz ‘’yardımlaşma’’ kavramını hayata geçirmek için yola çıktı... 04-12-2017 Devamı »
 • Engelliler Üreme Sağlığı İst...

  Engelliler Üreme Sağlığı İstişare Toplantısı 7 Aralık 2017 Perşembe 02-12-2017 Devamı »