Köşe Yazıları

 • Nahide ALTUĞ

  YENİDOĞAN ve DOĞUŞTAN KALP HASTALIKLARI Devamı »
 • Nafiye YILMAZ

  Tüp bebek tedavisi Devamı »
 • Nahide ALTUĞ

  Fetal Ekokardiyografi Devamı »
Köşe Yazıları »
Gebelik Tüm Bebek menopoz-donemi

Aile Hekimleri İşbirliği Toplantısı

08-04-2017
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi konferans salonunda  8 Nisan 2017 cumartesi günü “Kadın Doğum Uzmanları ve Aile Hekimleri İşbirliği Toplantısı'' gerçekleştirilmiştir. Toplantıya Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Tıbbi Hizmetler Kurum Başkan Yardımcısı Uzman Dr. Murat Parpucu, TÜSEB Türkiye Anne, Çocuk ve Ergen Sağlığı Enstitüsü başkanı Doç. Dr. Esma Sarıkaya, Ankara Halk Sağlığı Müdürü Uzman Dr. Doğan Akdoğan, 1. Bölge Genel Sekreteri Prof. Dr. Öner Odabaş, Kadın Üreme Sağlığı Daire Başkanı Op. Dr. Sema Sanisoğlu, Aile Hekimliği Eğitim ve Geliştirme Daire Başkanı Dr. Özlem Yiğitbaşoğlu, Aile Hekimliği İzleme ve Değerlendirme Başkanı Dr. Murat Türkyılmaz katılmışlardır.
 
Gebeliğin, anne ve bebek için en güvenli şekilde sonlanabilmesi için gebenin yakın takibini yapan aile hekimleri ve kadın doğum uzmanlarının stratejik bir işbirliği içinde olması büyük önem arz etmektedir.
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından yüksek riskli gebelerin tespit ve takibi için oluşturulan ve hastanemiz bünyesinde ilk kez aktif olarak kullanıma giren ‘YÜKSEK RİSKLİ GEBELİK SİSTEMİ’ sayesinde gebeliğinin herhangi bir aşamasında riskli olduğu saptanan gebelerin ülke genelinde aile hekimliği merkezlerinde de tanınması ve gerekli önlemlerin gecikmeden alınması sağlanabilecektir. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanemizde kadın doğum uzmanının saptayıp sistem üzerinde kaydettiği risk faktörü bilgileri web servisler aracılığıyla aile hekimi tarafından görülebilmesi ilk kez canlı uygulamayla katılımcılarla paylaşılmıştır. Bu uygulama sağlık hizmetlerinin geliştirilmesinde atılmış önemli bir adımdır. Ülkemiz sağlık sisteminde pek çok alanda kullanılabilecektir.
 
Bunun dışında ilk kez hastanemiz tarafından uygulanmaya başlanacak “Yüksek Riskli Gebelik Kimliği” sayesinde hastanemizde saptanan yüksek riskli gebelere bir kimlik kartı düzenlenecek ve üzerindeki bilgiler ve öneriler sayesinde nerede olursa olsun oluşabilecek sorunlara hızlı, düzenli ve etkili şekilde müdahale edilebilmesi imkânı sağlanacaktır. Ayrıca yine ilk kez hastanemiz bünyesinde kurulan ‘Riskli Gebelik İletişim Birimi’ sayesinde acil müdahale ya da sevk gereksinimi olan gebeler aile hekimleri vasıtası ile konusunda uzman Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanları ile doğrudan temas halinde olabileceklerdir. Uygulanmaya başlanan “MHRS yeşil alan uygulaması” ile takipleri sırasında riskli olarak belirlenen gebeler telefon ve internette bulunan randevu sistemi üzerinden riskin devam ettiği süre boyunca direkt olarak perinatoloji uzmanlarına randevu alabileceklerdir.
Anne ölüm oranlarını düşürmede önemli olduğunu düşündüğümüz bu toplantının daha güzel çalışmalara vesile olmasını temenni eder,  emeği geçen başta Hastane Yöneticimiz Sayın Prof. Dr. Yaprak Üstün olmak üzere; Başhekim Yardımcımız Op. Dr. Şule Özel, Uzman Dr. Nurgül Balcı, Uğur Kaya, Dr. Nilgün Bozdağ ve Müdür Yrd. İmahan Türkeri ile bilgi ve tecrübelerini  paylaşan panelistlerimize teşekkür ederiz.​
Paylaş : 

Son Haberler

Haberler »
 • Tümör baskılayıcı genin mutas...

       Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaprak Üstün, BRCA 1-2'nin tümör baskılayıcı bir gen olduğunu ve bu genin diziliminde meydana gelen mutasyonların genetik meme ve yumurtalık kanserlerinin gelişmesinde önemli bir yer tuttuğunu belirterek,... 08-12-2017 Devamı »
 • OBSTETRIC EMERGENCIES WORKSHOP “PRESENTED BY RESIDENTS” DATE: 12/12/2017 16:00– 18:00 PLACE: UHS ANKARA DR. ZEKAİ TAHİR BURAK WOMEN’S HEALTH HARC CONFERENCE HALL 06-12-2017 Devamı »
 • KİŞİYE ÖZEL KONTRASEPSİYON YA...

  06-12-2017 Devamı »
 • Postpartum Kanamada Yönetim

  Postpartum Kanamada Yönetim Prof.Dr.Berna Dilbaz 05-12-2017 Devamı »
 • Kardeş Okulumuz

  ANKARA’DAN AĞRI’YA UZANAN KÜÇÜK MELEKLERİMİZ   Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Küçük Melekler Kreşi olarak, çocuklarımıza değerler eğitiminde öğrettiğimiz ‘’yardımlaşma’’ kavramını hayata geçirmek için yola çıktı... 04-12-2017 Devamı »
 • Engelliler Üreme Sağlığı İst...

  Engelliler Üreme Sağlığı İstişare Toplantısı 7 Aralık 2017 Perşembe 02-12-2017 Devamı »