Köşe Yazıları

 • Nahide ALTUĞ

  YENİDOĞAN ve DOĞUŞTAN KALP HASTALIKLARI Devamı »
 • Nafiye YILMAZ

  Tüp bebek tedavisi Devamı »
 • Nahide ALTUĞ

  Fetal Ekokardiyografi Devamı »
Köşe Yazıları »
Gebelik Tüm Bebek menopoz-donemi

Çocuk İstismarı Eğitim

21-06-2017
ÇOCUK CİNSEL İSTİSMARI
 
Cinsel kötüye kullanım, çocuk istismarının yaygın bir şeklidir ve bu istismar biçiminde çocuklar, cinsel istismarcıların kurbanı olmaktadır. İstismarcılar daha çok, aynı evde yaşayan veya çocuğu tanıyan ergen veya yetişkin yaştaki erkeklerdir. Yetişkinler tarafından yapılan bu cinsel içerikli istismar davranışlarının gelişiminde, çocukluğunda cinsel istismara uğrama ve çocukluk kötü yaşantıları gibi çocukluk dönemine ait risk faktörlerinin ve bu risk faktörleriyle beraber gelişen kişilik özelliklerinin payı olduğu düşünülmektedir.
Tüm toplumlarda ve her türlü sosyo-ekonomik düzeyde görülebilen çocuk cinsel istismarında çocukların, bu istismardan mağdur olma oranları tam olarak bilinememektedir. Kızlarda cinsel istismar mağduru olma oranının %7-53, erkeklerde ise %3-37 arasında değişen bir oranda olduğu tahmin edilmektedir. Resmi istatistik kayıtlarının gösterdiği bu oranların, gerçekte çok daha fazla olduğu düşünülmektedir.
Mağdurların yaşadığı cinsel istismar, uzun dönemde ruh sağlığına etkisi bakımından olumsuz sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Çocuk cinsel istismarı sonucunda ortaya çıkan ruhsal problemler, yetişkinlik çağına kadar sürmekte ve yaşamları boyunca da mağduriyet(ler)inin etkisi devam etmektedir. Cinsel istismar sonrasında yaşanan duygusal travmanın derecesi, yaşanan şiddetin ve korkunun miktarına, olayı öğrendiklerinde ailenin tepkisine, çocuğun yaşına ve uzun dönemde yaşanan psikolojik ve sosyal uyumun olumsuz etkilerine bağlı olarak değişlik göstermektedir. Cinsel istismar mağduriyeti yaşamış çocukların, hayatları boyunca herhangi bir psikiyatrik rahatsızlık geçirme ihtimalleri, cinsel istismar mağduriyeti yaşamamış kişilere göre dört kat ve madde bağımlısı olma ihtimalleri de üç kat daha fazladır. Travma sonrası belirtiler (kâbus görme, zihninde travmayı tekrar tekrar yaşama, dissosiyasyon, uykusuzluk), bilişsel çarpıtmalar, depresyon, anksiyete, sosyal geri çekilme, kendilik algısında bozulma, kişilerarası ilişkilerde sorunlar yaşama, cinsel problemler, kişilik bozuklukları ve intihar girişimleri, çocuk cinsel istismarının uzun dönem etkileri olarak ortaya çıkmaktadır. Kendine zarar verici davranışlar sergilemenin ve madde bağımlılığının, çocukluğunda cinsel istismar yaşamış yetişkinlerde, daha sık bir şekilde yaşandığı ifade edilmektedir. Çocuk cinsel istismarı ile ilgili olarak en göze çarpan psikiyatrik bozukluklardan birisi, travma sonrası stres bozukluğudur. İstismar mağdurları, cinsel istismarla bağlantılı olarak, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, bipolar bozukluk ve sınır kişilik bozukluğu da gösterebilmektedir. Çocukluk travmaları sonucunda halüsinasyonlar da gelişebilmektedir. Bu kişilerde görsel ve dokunsal halüsinasyonlar, diğerlerine göre yüksek bir oranda yaşanmaktadır.
Sonuç olarak, kızlarda ve erkeklerde farklı oranlarda yaşanan cinsel istismar mağduriyeti, kısa ve uzun dönemde olumsuz sonuçlara yol açmakta ve mağdurları, yaşanan mağduriyetin şiddetine bağlı olarak, kişisel ve çevresel özelliklerine göre farklı düzeyde etkileyebilmektedir. Kimi araştırmacılara göre, cinsel istismarın uzun dönemde yarattığı travmanın etkisinin kızlarda, erkeklere göre daha fazla risk oluşturduğu kabul edilirken, kimi araştırmacılara göre de yaşanılan bu travmanın etkisi erkeklerde, kızlara göre daha fazla risk oluşturmaktadır. Bu farklı görüşler, çocukluk cinsel istismarının çok karmaşık bir olgu olduğunu ve çok yönlü faktörler tarafından etkilendiğini göstermektedir. Mağdurun cinsiyeti, yaşı, istismarın kimin tarafından ne kadar sıklıkta ve sürede, hangi şiddette yapıldığı, travmanın çocuk üzerinde yarattığı etki bakımından son derece önemli değişkenlerdir. Bilinenin aksine, cinsel istismarın daha çok çocuğun tanıdığı kişiler tarafından yapılıyor olması durumu, çocuklara kendini koruma becerilerini öğretmede uygulanan eğitim programlarının etkinliliği hakkındaki şüpheleri de giderek arttırmaktadır. Bu programlarda, istismarcıları tanımada daha etkili stratejilerin yer alması gerekmektedir.
 
Uzm. Psk. İsmail Altan TÜLÜ
 
Adli Psikoloji PhD Adayı
Paylaş : 

Son Haberler

Haberler »
 • Jinekolojik Cerrahide Genel Prensi...

  Jinekolojik Cerrahide Genel Prensipler ve Hasta Bakım Kursu Jinekolojide Genel Cerrahi Prensipleri konuşmak üzere asistanlarımıza yönelik planladığımız kursumuza tüm meslektaşlarımızı davet ediyoruz.    Hastane Yöneticisi       ... 21-10-2017 Devamı »
 • Yenidoğanda Ultrasonografi ile G...

  Hastanemizde 14 Ekim 2017 tarihinde Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı SUAM Konferans Salonunda “Yenidoğanda Ultrasonografi ile Görüntüleme Eğitim Semineri” nin ilki Sayın Yöneticimiz Prof.Dr.Yaprak ÜSTÜN’ün yaptığı açılış konuşmasının ardından, hastanemiz Yenidoğan ... 14-10-2017 Devamı »
 • Ödül Expression of TRPV6 and PMC...

     4-8 Ekim 2017 tarihinde düzenlenen 19.Dünya IVF Kongresi-6.Üreme Tıbbi ve Cerrahisi Derneği Kongresinde doktorlarımızdan Doç.Dr.Nafiye YILMAZ danışmanı olduğu “Expression of TRPV6 and PMCA1 in the Mid-Secretory Endometrium of Infertile Patlents with Endometriosis and Un... 09-10-2017 Devamı »
 • Jinekolojide Pratik Yaklaşımlar

  Jinekolojide Pratik Yaklaşımlar Kursu (Video prezentasyon eşliğinde sadece pratik bilgiler) 16 Aralık 2017 05-10-2017 Devamı »
 • 2017-2018 Eğitim Yılı Açılıs...

  Hastanemizde 2017-2018 Eğitim Yılı Açılış Toplantısı 03/10/2017‘ de Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı SUAM Konferans Salonunda, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan ŞENCAN, Genel Sekreterimiz Prof.Dr.Öner ODABAŞ, Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Ba... 05-10-2017 Devamı »
 • ULTRASONOGRAFİ İLE GÖRÜNTÜLE...

  Değerli Meslektaşlarımız, Zekai Tahir Burak Hastanesi ülkemizde sağlık alanında önemli katkılar sağlayan köklü bir eğitim ve araştırma merkezidir.  Yenidoğan bilim dalında 2008 yılından günümüze yan dal uzmanı yetiştiren ve ülkemizin ihtiyaçlarına destek sağlay... 05-10-2017 Devamı »