Köşe Yazıları

 • Nahide ALTUĞ

  YENİDOĞAN ve DOĞUŞTAN KALP HASTALIKLARI Devamı »
 • Nafiye YILMAZ

  Tüp bebek tedavisi Devamı »
 • Nahide ALTUĞ

  Fetal Ekokardiyografi Devamı »
Köşe Yazıları »
Gebelik Tüm Bebek menopoz-donemi

IV. ZTB YENİDOĞAN GÜNLERİ

14-02-2015

Sağlık Araştırmaları Ekonomisi Derneği’nin düzenlediği, başkanlığını Prof. Dr. Uğur Dilmen’in yaptığı IV. Zekai Tahir Burak Yenidoğan Günleri 13-14 Şubat 2015 tarihlerinde Ankara JW Marriott Otel’de 675 kişinin katılımıyla yapıldı. Bilimsel program, hemşirelik oturumları ile beraber 2 ayrı salonda gerçekleşti. Toplantıya 325 hekim, 350 hemşire katıldı. İlk gün, konusunda uzman, ülkemizde ve uluslararası alanda söz sahibi olan yenidoğan hekimleri tarafından konuşmalar yapıldı.

Toplantının ilk gününde hastane yönetici ve başhekimi Doç Dr Salim Erkaya’nın açılış konuşmasının ardından Prof Dr Uğur Dilmen’e şükran plaketi verilerek, hocamızın yenidoğana verdiği emekler ve özverili çalışmaları hocaları ve arkadaşları tarafından dile getirildi. 

Açılış töreni sonrasında başkanlğını Prof Dr Asiye Nuhoğlu ve Prof Dr Mehmet Satar’ın yaptığı açılış panelinde Prof Dr Selim Kurtoğlu “İyot düzeylerinin yenidoğan tiroid fonksiyonları Üzerine Etkileri”, Prof Dr Nilgün Kültürsay “ Yardımlı Üreme Teknikleri ve Ulusal Neonatal Sonuçları” konularında konuşma yaptılar. İlk gün programında yurt dışından 5 misafir konuşmacı vardı. “Neonatal Hemodinami” konusunda Shahap Noori, “Neonatal Resusitasyon” ve “Aşırı Düşük Doğum Ağırlıklı Bebeklerde Beslenme Pratikleri” konularında Kris Sekar, “Akciğer Koruyucu Stratejiler” ve “Yüksek Frekanslı Ventilasyon” konularında Peter Dargaville, “Yenidoğanda Gastrointestinal Problemler” konusunda Dan Nemet, “Taburculuk Sonrası Beslenme” konusunda Yakov Shiff sunum yaptılar.

Bu toplantılar devam ederken hemşirelik salonunda beslenme, gelişimsel bakım, özel tedaviler ve bakım uygulamaları, hemşirelik uygulamalarında güncel yaklaşımlar, yenidoğanda katater uygulamaları konularının tartışıldığı sunumlar yapıldı.
 

İlk gün konuşmaları Prof Dr Arif Akşit’in “Yaşamsal Döngü” konulu keyifli sunumu ile sona erdi.

Toplantının ikinci gününde yenidoğana emek veren genç araştırmacılar kendi çalışmalarını sundular. Solunum desteği ve uzun dönem sonuçları, yenidoğanda probiyotik, anne sütü ve emzirme, gelişen beyini koruma yolları konularında yapılan oturumlar ilgiyle izlendi. Toplantı kapanış konuşması ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi. İki gün boyunca devam eden bu toplantı ile bilimsel niteliği yüksek, yenidoğana gönül veren hekim ve hemşire arkadaşlarımızın bir araya geldiği önemli bir etkinliğe imza atılmış oldu.

Paylaş : 

Son Haberler

Haberler »
 • Jinekolojik Cerrahide Genel Prensi...

  Jinekolojik Cerrahide Genel Prensipler ve Hasta Bakım Kursu Jinekolojide Genel Cerrahi Prensipleri konuşmak üzere asistanlarımıza yönelik planladığımız kursumuza tüm meslektaşlarımızı davet ediyoruz.    Hastane Yöneticisi       ... 21-10-2017 Devamı »
 • Yenidoğanda Ultrasonografi ile G...

  Hastanemizde 14 Ekim 2017 tarihinde Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı SUAM Konferans Salonunda “Yenidoğanda Ultrasonografi ile Görüntüleme Eğitim Semineri” nin ilki Sayın Yöneticimiz Prof.Dr.Yaprak ÜSTÜN’ün yaptığı açılış konuşmasının ardından, hastanemiz Yenidoğan ... 14-10-2017 Devamı »
 • Ödül Expression of TRPV6 and PMC...

     4-8 Ekim 2017 tarihinde düzenlenen 19.Dünya IVF Kongresi-6.Üreme Tıbbi ve Cerrahisi Derneği Kongresinde doktorlarımızdan Doç.Dr.Nafiye YILMAZ danışmanı olduğu “Expression of TRPV6 and PMCA1 in the Mid-Secretory Endometrium of Infertile Patlents with Endometriosis and Un... 09-10-2017 Devamı »
 • Jinekolojide Pratik Yaklaşımlar

  Jinekolojide Pratik Yaklaşımlar Kursu (Video prezentasyon eşliğinde sadece pratik bilgiler) 16 Aralık 2017 05-10-2017 Devamı »
 • 2017-2018 Eğitim Yılı Açılıs...

  Hastanemizde 2017-2018 Eğitim Yılı Açılış Toplantısı 03/10/2017‘ de Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı SUAM Konferans Salonunda, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan ŞENCAN, Genel Sekreterimiz Prof.Dr.Öner ODABAŞ, Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Ba... 05-10-2017 Devamı »
 • ULTRASONOGRAFİ İLE GÖRÜNTÜLE...

  Değerli Meslektaşlarımız, Zekai Tahir Burak Hastanesi ülkemizde sağlık alanında önemli katkılar sağlayan köklü bir eğitim ve araştırma merkezidir.  Yenidoğan bilim dalında 2008 yılından günümüze yan dal uzmanı yetiştiren ve ülkemizin ihtiyaçlarına destek sağlay... 05-10-2017 Devamı »