Köşe Yazıları

 • Nahide ALTUĞ

  YENİDOĞAN ve DOĞUŞTAN KALP HASTALIKLARI Devamı »
 • Nafiye YILMAZ

  Tüp bebek tedavisi Devamı »
 • Nahide ALTUĞ

  Fetal Ekokardiyografi Devamı »
Köşe Yazıları »
Gebelik Tüm Bebek menopoz-donemi

POLİKİSTİK OVER SENDROMU POLİKLİNİĞİ

05-07-2017
            Polikistik   Over   Sendromu  (PCOS),   üreme     çağındaki   kadınlarda  en  yaygın endokrin /metabolic   bozukluklardan    biri   olarak   Kabul   edilmektedir. Görülme   sıklığı   ülkelere   ve   bölgelere   göre   yüzde   5  ile  15   arasında değişmektedir. Kesin   sayı   hekime   başvurmayan   kişi   sayısı   yüksek   olduğu için  tam  olarak   bilinememektedir.  Yumurtanin     olgunlaşamadan     kist     adı verilen   sıvı   dolu   kutulara   dönüşmesi   sonucu   salgılanan    hormonlar   adet düzensizliği,  tüylenmede   artış,   yağlı   cilt,  sivilce, saç dökülmesi ve şişmanlığa yol açar. Kronik seyreden ve kadınların yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilen bir hastalıktır. İleri yaşlarda şeker ve kalp damar hastalıkları açısından bu hastalar daha risklidir. Polikliniğimiz sayesinde bu hastaların deneyimli bir ekip tarafından sadece şikayetleri olduğunda değil; hayat boyu takip edilmeleri sağlanacaktır.     
          Polikistik Over Sendromu aslında anne karnında başlar. Bu hastalarda dengeli beslenme ve aktivite yaşam tarzı olmalıdır. Polikistik Over Sendromunda tedavinin amacı dolaşımdaki bozulan hormon dengesini düzeltmek, gebelik istemine yönelik tedavi, Endometrium (rahim iç tabakası)un bozulmuş hormonel dengesi nedeniyle oluşabilecek rahatsızlıklardan (Kanser) korunması, normal kilonun korunmasını sağlamak ve insülin direnci sonrasında ileri yaşta çıkabilecek hastalıkları önlemektir. 
           Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Zekai Tahir Burak Sağlık Uygulama Araştırma Merkezimizde konularında deneyimli dermatoloji, diyetisyen, psikolog, dahiliye ve kadın doğum uzmanlarından oluşan konsey tarafından takip ve tedavileri sürdürülmeye başlanmıştır.
 
Paylaş : 

Son Haberler

Haberler »
 • Jinekolojik Cerrahide Genel Prensi...

  Jinekolojik Cerrahide Genel Prensipler ve Hasta Bakım Kursu Jinekolojide Genel Cerrahi Prensipleri konuşmak üzere asistanlarımıza yönelik planladığımız kursumuza tüm meslektaşlarımızı davet ediyoruz.    Hastane Yöneticisi       ... 21-10-2017 Devamı »
 • Yenidoğanda Ultrasonografi ile G...

  Hastanemizde 14 Ekim 2017 tarihinde Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı SUAM Konferans Salonunda “Yenidoğanda Ultrasonografi ile Görüntüleme Eğitim Semineri” nin ilki Sayın Yöneticimiz Prof.Dr.Yaprak ÜSTÜN’ün yaptığı açılış konuşmasının ardından, hastanemiz Yenidoğan ... 14-10-2017 Devamı »
 • Ödül Expression of TRPV6 and PMC...

     4-8 Ekim 2017 tarihinde düzenlenen 19.Dünya IVF Kongresi-6.Üreme Tıbbi ve Cerrahisi Derneği Kongresinde doktorlarımızdan Doç.Dr.Nafiye YILMAZ danışmanı olduğu “Expression of TRPV6 and PMCA1 in the Mid-Secretory Endometrium of Infertile Patlents with Endometriosis and Un... 09-10-2017 Devamı »
 • Jinekolojide Pratik Yaklaşımlar

  Jinekolojide Pratik Yaklaşımlar Kursu (Video prezentasyon eşliğinde sadece pratik bilgiler) 16 Aralık 2017 05-10-2017 Devamı »
 • 2017-2018 Eğitim Yılı Açılıs...

  Hastanemizde 2017-2018 Eğitim Yılı Açılış Toplantısı 03/10/2017‘ de Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı SUAM Konferans Salonunda, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan ŞENCAN, Genel Sekreterimiz Prof.Dr.Öner ODABAŞ, Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Ba... 05-10-2017 Devamı »
 • ULTRASONOGRAFİ İLE GÖRÜNTÜLE...

  Değerli Meslektaşlarımız, Zekai Tahir Burak Hastanesi ülkemizde sağlık alanında önemli katkılar sağlayan köklü bir eğitim ve araştırma merkezidir.  Yenidoğan bilim dalında 2008 yılından günümüze yan dal uzmanı yetiştiren ve ülkemizin ihtiyaçlarına destek sağlay... 05-10-2017 Devamı »