Köşe Yazıları

 • Nahide ALTUĞ

  YENİDOĞAN ve DOĞUŞTAN KALP HASTALIKLARI Devamı »
 • Nafiye YILMAZ

  Tüp bebek tedavisi Devamı »
 • Nahide ALTUĞ

  Fetal Ekokardiyografi Devamı »
Köşe Yazıları »
Gebelik Tüm Bebek menopoz-donemi

POLİKİSTİK OVER SENDROMU POLİKLİNİĞİ

05-07-2017
            Polikistik   Over   Sendromu  (PCOS),   üreme     çağındaki   kadınlarda  en  yaygın endokrin /metabolic   bozukluklardan    biri   olarak   Kabul   edilmektedir. Görülme   sıklığı   ülkelere   ve   bölgelere   göre   yüzde   5  ile  15   arasında değişmektedir. Kesin   sayı   hekime   başvurmayan   kişi   sayısı   yüksek   olduğu için  tam  olarak   bilinememektedir.  Yumurtanin     olgunlaşamadan     kist     adı verilen   sıvı   dolu   kutulara   dönüşmesi   sonucu   salgılanan    hormonlar   adet düzensizliği,  tüylenmede   artış,   yağlı   cilt,  sivilce, saç dökülmesi ve şişmanlığa yol açar. Kronik seyreden ve kadınların yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilen bir hastalıktır. İleri yaşlarda şeker ve kalp damar hastalıkları açısından bu hastalar daha risklidir. Polikliniğimiz sayesinde bu hastaların deneyimli bir ekip tarafından sadece şikayetleri olduğunda değil; hayat boyu takip edilmeleri sağlanacaktır.     
          Polikistik Over Sendromu aslında anne karnında başlar. Bu hastalarda dengeli beslenme ve aktivite yaşam tarzı olmalıdır. Polikistik Over Sendromunda tedavinin amacı dolaşımdaki bozulan hormon dengesini düzeltmek, gebelik istemine yönelik tedavi, Endometrium (rahim iç tabakası)un bozulmuş hormonel dengesi nedeniyle oluşabilecek rahatsızlıklardan (Kanser) korunması, normal kilonun korunmasını sağlamak ve insülin direnci sonrasında ileri yaşta çıkabilecek hastalıkları önlemektir. 
           Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Zekai Tahir Burak Sağlık Uygulama Araştırma Merkezimizde konularında deneyimli dermatoloji, diyetisyen, psikolog, dahiliye ve kadın doğum uzmanlarından oluşan konsey tarafından takip ve tedavileri sürdürülmeye başlanmıştır.
 
Paylaş : 

Son Haberler

Haberler »
 • Tümör baskılayıcı genin mutas...

       Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaprak Üstün, BRCA 1-2'nin tümör baskılayıcı bir gen olduğunu ve bu genin diziliminde meydana gelen mutasyonların genetik meme ve yumurtalık kanserlerinin gelişmesinde önemli bir yer tuttuğunu belirterek,... 08-12-2017 Devamı »
 • OBSTETRIC EMERGENCIES WORKSHOP “PRESENTED BY RESIDENTS” DATE: 12/12/2017 16:00– 18:00 PLACE: UHS ANKARA DR. ZEKAİ TAHİR BURAK WOMEN’S HEALTH HARC CONFERENCE HALL 06-12-2017 Devamı »
 • KİŞİYE ÖZEL KONTRASEPSİYON YA...

  06-12-2017 Devamı »
 • Postpartum Kanamada Yönetim

  Postpartum Kanamada Yönetim Prof.Dr.Berna Dilbaz 05-12-2017 Devamı »
 • Kardeş Okulumuz

  ANKARA’DAN AĞRI’YA UZANAN KÜÇÜK MELEKLERİMİZ   Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Küçük Melekler Kreşi olarak, çocuklarımıza değerler eğitiminde öğrettiğimiz ‘’yardımlaşma’’ kavramını hayata geçirmek için yola çıktı... 04-12-2017 Devamı »
 • Engelliler Üreme Sağlığı İst...

  Engelliler Üreme Sağlığı İstişare Toplantısı 7 Aralık 2017 Perşembe 02-12-2017 Devamı »