Köşe Yazıları

 • Nahide ALTUĞ

  YENİDOĞAN ve DOĞUŞTAN KALP HASTALIKLARI Devamı »
 • Nafiye YILMAZ

  Tüp bebek tedavisi Devamı »
 • Nahide ALTUĞ

  Fetal Ekokardiyografi Devamı »
Köşe Yazıları »
Gebelik Tüm Bebek menopoz-donemi

POLİKİSTİK OVER SENDROMU POLİKLİNİĞİ

05-07-2017
            Polikistik   Over   Sendromu  (PCOS),   üreme     çağındaki   kadınlarda  en  yaygın endokrin /metabolic   bozukluklardan    biri   olarak   Kabul   edilmektedir. Görülme   sıklığı   ülkelere   ve   bölgelere   göre   yüzde   5  ile  15   arasında değişmektedir. Kesin   sayı   hekime   başvurmayan   kişi   sayısı   yüksek   olduğu için  tam  olarak   bilinememektedir.  Yumurtanin     olgunlaşamadan     kist     adı verilen   sıvı   dolu   kutulara   dönüşmesi   sonucu   salgılanan    hormonlar   adet düzensizliği,  tüylenmede   artış,   yağlı   cilt,  sivilce, saç dökülmesi ve şişmanlığa yol açar. Kronik seyreden ve kadınların yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilen bir hastalıktır. İleri yaşlarda şeker ve kalp damar hastalıkları açısından bu hastalar daha risklidir. Polikliniğimiz sayesinde bu hastaların deneyimli bir ekip tarafından sadece şikayetleri olduğunda değil; hayat boyu takip edilmeleri sağlanacaktır.     
          Polikistik Over Sendromu aslında anne karnında başlar. Bu hastalarda dengeli beslenme ve aktivite yaşam tarzı olmalıdır. Polikistik Over Sendromunda tedavinin amacı dolaşımdaki bozulan hormon dengesini düzeltmek, gebelik istemine yönelik tedavi, Endometrium (rahim iç tabakası)un bozulmuş hormonel dengesi nedeniyle oluşabilecek rahatsızlıklardan (Kanser) korunması, normal kilonun korunmasını sağlamak ve insülin direnci sonrasında ileri yaşta çıkabilecek hastalıkları önlemektir. 
           Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Zekai Tahir Burak Sağlık Uygulama Araştırma Merkezimizde konularında deneyimli dermatoloji, diyetisyen, psikolog, dahiliye ve kadın doğum uzmanlarından oluşan konsey tarafından takip ve tedavileri sürdürülmeye başlanmıştır.
 
Paylaş : 

Son Haberler

Haberler »
 • Personel Teşekkür Etkinliği

  Hastanemizde 16.08.2017 tarihinde “Personel Teşekkür Etkinliği” düzenlendi. Etkinlikte öncelikle Otelcilik Hizmetlerine bağlı hizmet alım personellerinin ayın personelleri ödül töreni gerçekleştirildi. Kazananların ödülleri ve sertifikaları, Prof.Dr. Yaprak Üstün ve diğer... 16-08-2017 Devamı »
 • Cinsel Eğitim Semineri

        Ankara 1.Bölge KHB Genel Sekreterliğine bağlı Sağlık Bilimleri Üniversitesi bünyesinde eğitim ve araştırma hastanesi olarak hizmet veren hastanemizde 11.08.2017 tarihinde düzenlenen 1. Cinsel Eğitim Semineri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Stat... 14-08-2017 Devamı »
 • Cinsel Sağlık Eğitim Seminerleri

          Değerli Meslektaşlarım, Sevgili Asistanlar,        Zekai Tahir Burak Hastanesi, bugüne kadar yüzlerce kadın doğum uzmanı yetiştirmiş, Türkiye’nin en köklü dal hastanelerinden biridir. Yıllık 20.000’e varan doğum sayıları i... 10-08-2017 Devamı »
 • Sezaryen Oranlarının Azaltılmas...

  Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de son yıllarda artış gösteren sezaryen oranlarının azaltılmasına yönelik olarak, Ankara 1.Bölge KHB Genel Sekreterliğine bağlı SBÜ bünyesinde eğitim ve araştırma hastanesi olarak hizmet veren hastanemizde, “Sezaryen Oranlarının Azaltı... 27-07-2017 Devamı »
 • 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Mill...

  15 Temmuz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, yakınlarına ve gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Prof.Dr. Yaprak Üstün Hastane Yöneticisi 15-07-2017 Devamı »
 • 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Mill...

  15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Milli Birlik Günü hastanemiz Yönetimi eşliğinde çalışanlarımız,hasta ve ziyaretçilerle beraber kutlanmıştır.   15-07-2017 Devamı »