Köşe Yazıları

 • Nahide ALTUĞ

  YENİDOĞAN ve DOĞUŞTAN KALP HASTALIKLARI Devamı »
 • Nafiye YILMAZ

  Tüp bebek tedavisi Devamı »
 • Nahide ALTUĞ

  Fetal Ekokardiyografi Devamı »
Köşe Yazıları »
Gebelik Tüm Bebek menopoz-donemi

Prematüre Doğum Günü

17-11-2014

 Prematüre Doğum Günü ve Anne-Bebek Uyum Servisi Açılışı Bilgi Notu

 

Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2014 yılı itibarıyla bünyesinde 130 yataklı yenidoğan yoğun bakım ünitesi barındıran bir hastane olarak olarak hizmet vermektedir. 

Hastanemizde yılda yaklaşık 18-20 000 doğum gerçekleşmektedir. Doğan bebeklerin yaklaşık yarısı prematüre olarak dünyaya gelmektedir. Riskleri ve doğum sonrası yaşadıkları sıkıntılar nedeniyle bu bebeklerin yaklaşık olarak 1800 ü yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatarak tedavi görmektedir.

Prematüre doğum, 20-37 gestasyonel hafta arasındaki doğum olarak tanımlanır. Prematüre bebekler gebelik yaşlarına göre 3 gruba ayrılırlar:
1.grup: İleri derecede (24-31 hafta)
2.grup: Orta derecede (32-36 hafta)
3.grup: Sınırda (361-366hafta)

Son yıllarda antenatal bakımda ve neonatal yoğun bakım koşullarında ilerlemelere bağlı olarak perinatal mortalite özellikle gelişmiş ülkelerde dramatik olarak azalmıştır. Ancak yaşam oranlarındaki iyileşmeye engellilik oranındaki azalma eşlik etmemektedir. Bu yüksek riskli bebekler (özellikle ≤ 32 gestasyonel hafta) nörolojik ve gelişimsel morbidite (mental retardasyon, serebral palsi, epilepsi, körlük ve/veya orta-ağır işitme kaybı ) açısından risk altındadır.
Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. basamak yenidoğan yoğun bakım hizmeti veren bir hastanedir. Hastanemizde yatırılarak tedavi gören prematüre bebeklerin taburculuk sonrası 6 yaşına kadar izlemleri prematüre takip polikliniğinde ve gelişimsel pediatri polikliniğinde gerçekleştirilmektedir.
İzlemlerde bebeklerin fizik muayeneleri, gelişimsel değerlendirmeleri, aralıklı olarak göz muayeneleri, işitme değerlendirmeleri yapılmaktadır. Gerekli olduğu durumlarda diyetisyen, fizik tedavi rehabilitasyon ve fizyoterapi, pediatrik cerrahi ve pediatrik nöroloji danışımları gerçekleştirilmektedir. Değerlendirmeler sonrası aileye uygun destek ve öneriler verilmekte ve takipler bebeğin mevcut problemleri ve ailenin durumuna göre ayarlanmaktadır.
Dünya Prematüre Günü 2008 yılından itibaren Avrupada, 2011 yılı itibarıyla da Dünyada kutlanılmaktadır. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde ise 2010 yılından beri kutlanmaya başlayan Dünya Prematüre Günü kapsamında bu yıl 5.si yapıldı. Bu özel günde özellikle premature doğan bebeklerde, olumlu ve etkin anne-bebek etkileşiminin sağlanmasında en etkili yol olan Anne-bebek uyum servisinin açılışı Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Irfan ŞENCAN, Kamu Hastaneleri Kurumu Ankara 1. Bölge Genel Sekreteri Uzm. Dr. Doğan AKDOĞAN, Türk Neonatoloji Derneği Genel Başkanı Prof. dr. Uğur DİLMEN, Hastane Yöneticimiz Doç. Dr. H. İbrahim YAKUT, Başhekimimiz Doç. Dr. Salim ERKAYA ve konuklarmızla birlikte gerçekleştirildi..

Paylaş : 

Son Haberler

Haberler »
 • Jinekolojik Cerrahide Genel Prensi...

  Jinekolojik Cerrahide Genel Prensipler ve Hasta Bakım Kursu Jinekolojide Genel Cerrahi Prensipleri konuşmak üzere asistanlarımıza yönelik planladığımız kursumuza tüm meslektaşlarımızı davet ediyoruz.    Hastane Yöneticisi       ... 21-10-2017 Devamı »
 • Yenidoğanda Ultrasonografi ile G...

  Hastanemizde 14 Ekim 2017 tarihinde Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı SUAM Konferans Salonunda “Yenidoğanda Ultrasonografi ile Görüntüleme Eğitim Semineri” nin ilki Sayın Yöneticimiz Prof.Dr.Yaprak ÜSTÜN’ün yaptığı açılış konuşmasının ardından, hastanemiz Yenidoğan ... 14-10-2017 Devamı »
 • Ödül Expression of TRPV6 and PMC...

     4-8 Ekim 2017 tarihinde düzenlenen 19.Dünya IVF Kongresi-6.Üreme Tıbbi ve Cerrahisi Derneği Kongresinde doktorlarımızdan Doç.Dr.Nafiye YILMAZ danışmanı olduğu “Expression of TRPV6 and PMCA1 in the Mid-Secretory Endometrium of Infertile Patlents with Endometriosis and Un... 09-10-2017 Devamı »
 • Jinekolojide Pratik Yaklaşımlar

  Jinekolojide Pratik Yaklaşımlar Kursu (Video prezentasyon eşliğinde sadece pratik bilgiler) 16 Aralık 2017 05-10-2017 Devamı »
 • 2017-2018 Eğitim Yılı Açılıs...

  Hastanemizde 2017-2018 Eğitim Yılı Açılış Toplantısı 03/10/2017‘ de Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı SUAM Konferans Salonunda, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan ŞENCAN, Genel Sekreterimiz Prof.Dr.Öner ODABAŞ, Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Ba... 05-10-2017 Devamı »
 • ULTRASONOGRAFİ İLE GÖRÜNTÜLE...

  Değerli Meslektaşlarımız, Zekai Tahir Burak Hastanesi ülkemizde sağlık alanında önemli katkılar sağlayan köklü bir eğitim ve araştırma merkezidir.  Yenidoğan bilim dalında 2008 yılından günümüze yan dal uzmanı yetiştiren ve ülkemizin ihtiyaçlarına destek sağlay... 05-10-2017 Devamı »