Köşe Yazıları

 • Nahide ALTUĞ

  YENİDOĞAN ve DOĞUŞTAN KALP HASTALIKLARI Devamı »
 • Nafiye YILMAZ

  Tüp bebek tedavisi Devamı »
 • Nahide ALTUĞ

  Fetal Ekokardiyografi Devamı »
Köşe Yazıları »
Gebelik Tüm Bebek menopoz-donemi

Sezaryen Oranlarının Azaltılmasında Etkili Yöntemler Sempozyumu

27-07-2017
Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de son yıllarda artış gösteren sezaryen oranlarının azaltılmasına yönelik olarak, Ankara 1.Bölge KHB Genel Sekreterliğine bağlı SBÜ bünyesinde eğitim ve araştırma hastanesi olarak hizmet veren hastanemizde, “Sezaryen Oranlarının Azaltılmasında Etkili Yöntemler Sempozyumu” Sn. Emine ERDOĞAN Hanımefendinin Onursal başkanımız olarak katılımıyla gerçekleşti.
Sağlık Bakanımız Sn. Op. Dr. Ahmet DEMİRCAN, Sağlık Bakanlığı Müsteşarımız Sn. Prof. Dr. Eyüp GÜMÜŞ, Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Rektörümüz  Sn. Prof. Dr. Cevdet ERDÖL, Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Nurullah OKUMUŞ, Türkiye Kamu Hastaneler Kurumu Kurum Başkanı Sn. Dr. Hasan AYDINLIK,  Türkiye Kamu Hastaneler Kurumu Tıbbi Hizmetler Kurum Başkan Yardımcımız Sn.Uzm. Dr. Ümit Murat PARPUCU, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Sn. Prof. Dr. İrfan ŞENCAN, Türkiye Halk Sağlığı Kurum Başkan Yardımcısı Sn.Prof. Dr. Bekir KESKİNKILIÇ, 1.Bölge Genel Sekreterimiz Sn.Prof. Dr. Öner ODABAŞ, THSK Kadın Sağlığı ve Üreme Daire Başkanı Sn.Op. Dr. Sema SANİSOĞLU, TKHK Müşterek Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Sn. Dr. Hüdaverdi KUL, TKHK Ek Ödeme Daire Başkanımız Sn. Abdullah ŞEKER,  THSK Geleneksel Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Uygulamaları Daire Başkanı Sn. Dr. M. Zafer KALAYCIOĞLU, TBMM Daire başkanı Sn. Mehmet TOPRAK, SAGEM Başkanı Sn. Rıfat KÖSE çok sayıda hastane yöneticisi ve sağlık çalışanları ile basın mensuplarının değerli katılımlarıyla gerçekleşen sempozyumda, hastanemizde gebelik takibinin başlangıcından itibaren uyguladığımız sezeryan oranlarının azaltılmasında etkili stratejiler paylaşıldı.
Zekai Tahir Burak Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından düzenlenen Sezaryen Oranlarının Azaltılmasında Etkili Yöntemler Sempozyumunda konuşan Sn. Emine ERDOĞAN Hanımefendi, “Sezaryen elbette zorunlu sebeplerle yapıldığında hayat kurtarır. Fakat bir kolaylık olarak görülüp, müdahalesiz normal doğumun yerine tercih edildiğinde anne ve bebek adına kayıplara neden olmaktadır” dedi. Türkiye'nin anne sağlığının korunması konusunda yurtdışında da başarı örneği olarak gösterilen önemli adımlar attığını hatırlatan Sn. Emine Erdoğan Hanımefendi, sezaryen oranlarının azaltılması konusunda da bir seferberlik başlatılması gerektiğini belirterek, bu doğrultudaki çabaları nedeniyle Zekai Tahir Burak Eğitim ve Araştırma Hastanesi yetkililerini ve çalışanlarını tebrik etti ve hastanemizde  anne adaylarının eğitimi için planlanan gebe okulunun açılışını yaptı.
Sağlık Bakanımız Sn. Op. Dr. Ahmet DEMİRCAN "Sezaryen doğum yolu yöntemi değil, bir cerrahi müdahaledir ve ancak bir endikasyon olduğunda başvurulacak bir uygulama olmalıdır. Anne ve bebek sağlığı için gerektiğinde hayat kurtarıcı bir müdahaledir elbette. Sezaryenin normal doğumdan fazla kullanılıyor olması gerçekten düşündürücüdür. Şu anda ulaştığımız rakamlara göre, sezaryen normal doğumunun önüne geçmiştir. Bu düşündürmeli. Çünkü bu sonuç bilime uygun bir sonuç değildir. Endikasyonu koyan hekimlerimizin bu konuyu bilim açısından değerlendireceklerine ve sorgulayacaklarına inanıyorum. Ülkemizdeki hekimlerin de bu olumsuz sonuçtan rahatsız olduklarına inanmak istiyorum, muhakkak ki rahatsızlar. Burada düzeltilmesi gereken bir nokta var ve onun üzerinde durarak, bunu düzeltmek zorundayız’’ ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip  ERDOĞAN'ın önderliğinde; bütün alanlarda olduğu gibi sağlıkta da birinci dönüşüm hamlesinin başarıyla yapıldığını, "Yine Cumhurbaşkanımızın önderliğinde ikinci dönüşüm de başladığını ifade etti. Çok önemli yatırımlardan birisinin şehir hastanelerinin olduğunu, şehir hastanelerinin, fiziki mekan ve donanım olarak mükemmel olacağını ama bunun yetmeyeceğini vurguladı. En büyük mükemmelliğin, orada çalışan hekimlerin  olduğunu" vurguladı.
Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Rektörü Sn. Prof. Dr. Cevdet ERDÖL de ülkelerin en büyük servetlerinin genç nüfus olduğunu, çocukların toplumda dinamizmi sağladığını kaydetti. Çocukların bakımı, gelişimi ve eğitiminde annenin rolünün büyük olduğuna işaret eden Sn. Prof. Dr. Cevdet ERDÖL, anne sağlığının korunmasının önem taşıdığını ifade etti.
 
Hastane Yöneticimiz Sn. Prof. Dr. Yaprak ÜSTÜN ise; ülkemizde her yıl yaklaşık 1.300.000 doğum olduğunu, doğumların % 53’ünün sezaryen ile gerçekleştiğini, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artan sezaryen oranlarının önemli bir halk sağlığı problemi haline geldiğini vurguladı. Sezaryen oranlarının azaltılmasında; doğum öncesi dönemde; gebe okulları, doğuma hazırlık kurs/sınıfları ile hastanın hazırlanması, gevşeme ve solunum egzersizleri eğitimlerinin verilmesinin; doğumda; ağrısız doğumun desteklenmesi, psikososyal destek, sabır ve doğal sürece saygı, gereksiz müdahaleden kaçınmanın, doğum indüksiyonunu gereksiz yere uygulamamanın, doğum sırasında ebe/hemşire desteğinin önemini dile getirdi.  
 
Sn. Emine ERDOĞAN Hanımefendi’nin “Sezaryen Oranlarının Azaltılmasında Etkili Yöntemler Sempozyumu”muza Onursal başkanımız olarak katılımı ve destekleri bizleri onurlandırmıştır.  Sn. Emine ERDOĞAN Hanımefendi’ye şükranlarımızı sunuyoruz. Saygılarımızı arz ediyoruz.
Sağlık Bakanımız Sn. Op. Dr. Ahmet DEMİRCAN’a, Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Rektörü Sn. Prof. Dr. Cevdet ERDÖL’e, Kamu Hastaneleri Kurumu Kurum Başkanı Sn.Dr. Hasan AYDINLIK’a, Kamu Hastaneler Kurumu Tıbbi Hizmetler Kurum Başkan Yardımcısı Sn.Uzm. Dr. Ümit Murat PARPUCU’ya, 1.Bölge Genel Sekreterimiz Sn. Prof. Dr. Öner ODABAŞ’a ve kıymetli  katılımcılara saygılarımızı sunuyoruz. Sempozyum  sekreteri Sn. Op. Dr. Şule ÖZEL’e, Sn. Doç. Dr. H. Onur TOPÇU’ya, Kamu Hastaneleri Kurumunun desteğinin bize iletilmesinde yol açan Uzm. Dr. Nurgül BALCI’ya ve bilimsel sunumlarını paylaşan panelistlerimize, sempozyum düzenleme kurulumuzun üyelerine, hastanemizin her bölümünde emeğini esirgemeden ekip anlayışı ile hizmete sunan çalışanlarımıza teşekkürlerimizi sunarız.
 
Sempozyumumuzda bizleri yalnız bırakmayıp, program akışımızda sesimiz olan, TRT Sunucumuz Sn. Şahla ORUJOVA BOZKURT ‘a teşekkürlerimizi sunarız.
 
 Emeğini bizimle paylaşan Tezhip sanatçısı Aysel TOPRAK’a ve şiiriyle güne ayrı bir güzellik katan Genetik Uzmanı Dr. Esra Şükran ÇAKAR’a teşekkürlerimizi sunarız.
Seni seviyorum anne,
Gül yüzünü,
Çiçek bakışını.
Lale gibi açıl bana.
Doğ bana,
Doğayım sana.
Güzel kokularında 
Göğsünde yuvarla
Lale gibi açıl bana…
 
Paylaş : 

Son Haberler

Haberler »
 • Personel Teşekkür Etkinliği

  Hastanemizde 16.08.2017 tarihinde “Personel Teşekkür Etkinliği” düzenlendi. Etkinlikte öncelikle Otelcilik Hizmetlerine bağlı hizmet alım personellerinin ayın personelleri ödül töreni gerçekleştirildi. Kazananların ödülleri ve sertifikaları, Prof.Dr. Yaprak Üstün ve diğer... 16-08-2017 Devamı »
 • Cinsel Eğitim Semineri

        Ankara 1.Bölge KHB Genel Sekreterliğine bağlı Sağlık Bilimleri Üniversitesi bünyesinde eğitim ve araştırma hastanesi olarak hizmet veren hastanemizde 11.08.2017 tarihinde düzenlenen 1. Cinsel Eğitim Semineri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Stat... 14-08-2017 Devamı »
 • Cinsel Sağlık Eğitim Seminerleri

          Değerli Meslektaşlarım, Sevgili Asistanlar,        Zekai Tahir Burak Hastanesi, bugüne kadar yüzlerce kadın doğum uzmanı yetiştirmiş, Türkiye’nin en köklü dal hastanelerinden biridir. Yıllık 20.000’e varan doğum sayıları i... 10-08-2017 Devamı »
 • Sezaryen Oranlarının Azaltılmas...

  Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de son yıllarda artış gösteren sezaryen oranlarının azaltılmasına yönelik olarak, Ankara 1.Bölge KHB Genel Sekreterliğine bağlı SBÜ bünyesinde eğitim ve araştırma hastanesi olarak hizmet veren hastanemizde, “Sezaryen Oranlarının Azaltı... 27-07-2017 Devamı »
 • 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Mill...

  15 Temmuz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, yakınlarına ve gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Prof.Dr. Yaprak Üstün Hastane Yöneticisi 15-07-2017 Devamı »
 • 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Mill...

  15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Milli Birlik Günü hastanemiz Yönetimi eşliğinde çalışanlarımız,hasta ve ziyaretçilerle beraber kutlanmıştır.   15-07-2017 Devamı »