Köşe Yazıları

 • Nahide ALTUĞ

  YENİDOĞAN ve DOĞUŞTAN KALP HASTALIKLARI Devamı »
 • Nafiye YILMAZ

  Tüp bebek tedavisi Devamı »
 • Nahide ALTUĞ

  Fetal Ekokardiyografi Devamı »
Köşe Yazıları »
Gebelik Tüm Bebek menopoz-donemi

Uluslararası Katılımlı Ulusal Doğum Sempozyumu

04-04-2015

Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesince düzenlenen "Uluslararası Katılımlı Ulusal Doğum Sempozyumu" 4 Nisan 2015 tarihinde Ankara‘da gerçekleştirildi. Ebeler Derneği ve Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinin de destek olduğu sempozyuma yoğun bir katılım mevcuttu. Sayın Başbakanımızın eşi Sayın Op.Dr. Sare DAVUTOĞLU‘nun da teşrif ettiği sempozyumun açılışında ;Hastanemiz Yöneticisi Doç.Dr.Salim ERKAYA,Sempozyum onursal Başkanı ve Ankara 3.Bölge Genel Sekreteri Doç.Dr. H.İbrahim YAKUT,Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof.Dr.İrfan Şencan,Op.Dr.Sare DAVUTOĞLU birer konuşma yaptılar.Hastane Yöneticimiz Doç.Dr. Salim ERKAYA açılış konuşmasında ;Gebe kalan bir kadında gebeliğin sağlıklı şekilde takibinin yapılmasının,doğumun sağlıklı şekilde gerçekleşmesinin ailesi için,yakınları için,sağlıklı geleceğimiz için çok önemli olduğunu, gebe bir kadının doğumu sürecinde iki canla uğraşmanın sorumluluğunu üstlenen,bunun heyecanını her seferinde yeniden yaşayan kadın doğum hekimlerinin ve en yakın yardımcıları ebelerin doğum sürecinde nadir de olsa gelişen anormal durumlarda tarifi zor anlar yaşadıklarını, doğumu annenin yaptığını, ebenin ona destek ve göz kulak olduğunu, doktorun ise sorun varsa gerekli müdahaleleri yapması ana temasını göz önünde bulundurarak planlamalar yapılırsa sorunların büyük ölçüde çözüleceğini düşündüğünü belirtti.
 

Sayın ERKAYA;Ülkemizde son yıllarda doğum öncesi gebelik takiplerindeki iyileşmelerin, sağlık kuruluşlarında nerdeyse % 100 e yaklaşan doğum oranlarının olumlu gelişmeler olduğunu ancak 1993 de %7 olan Sezaryen oranlarımızın,1998 de %14,2003 de %21,2008 de %37,2013 de ise %48 düzeylerine yükselmesinin olumsuz bir gelişme olduğunu,neredeyse doğumların yarısının sezaryen ile gerçekleştiğini, bu durumun kabul edilebilir olmadığını,nedenlerinin sorgulanması,çözümler üretilmesi gerektiğini vurguladığı konuşmasında, sezaryenin sihirli bir değnek olmadığını, ancak belirli durumlarda ,endikasyonlarda uygulanması gereken cerrahi bir işlem olduğunu, anne ve bebek için konforlu bir doğum şekli olarak sunulmasının,kabul edilmesinin doğru olmadığını,gerçeği yansıtmadığını belirtti.Sayın ERKAYA konuşmasının sonunda ,düzenledikleri ulusal doğum sempozyumunda doğum süreci ile ilgili bilgileri güncellemeyi,anne adaylarını normal doğuma hazırlama,özendirme metotlarını vurgulamayı,gittikçe artan ve kabul edilemez boyutlardaki sezaryen oranlarını düşürmek ile ilgili stratejileri tartışmayı hedeflediklerini belirttikten sonra Saygıdeğer Hanımefendi Op.Dr.Sare Davutoğlu‘na, Müsteşar Yardımcısı Prof Dr.İrfan Şencan‘a,Tüm konuşmacı ve oturum başkanlarına,meslekdaşlarına, Prof.Dr.Michel ODENT e,yakın çalışma arkadaşları ebelere basın mensuplarına teşekkür etti.
 

Açılışta son konuşmayı sayın Op.Dr.Sare DAVUTOĞLU gerçekleştirdi.Op.Dr.Sare Davutoğlu, ülkede yıllar içerisinde sezaryenle doğum oranlarının artarak, yüzde 52‘lere ulaştığını belirtti.
 

Sağlık Bakanlığı ile Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneğinin hazırladığı, sezaryenle doğumların azaltılmasına ilişkin eylem planında, 2013‘te oranların yüzde 35‘e çekilmesi öngörülürken bunun yapılamadığına işaret eden Davutoğlu, sağlıkta diğer konularda sağlanan gelişmelerin bu konuda gösterilemediğini vurguladı. Davutoğlu, sempozyuma geniş kesimlerden katılım olduğunu, yapılması gerekenlerin, atılması gereken adımların burada ele alınacağını ifade etti.
 

Söz konusu eylem planında bütün bu konuların ayrıntılı yer aldığını, güzel öneriler bulunduğunu anımsatan Davutoğlu, bunların hayata geçirilmesinin, ebe sayının artırılmasının önem taşıdığını vurguladı.
 

Toplantı öncesinde bu konudaki çalışmalarıyla tanınan Prof Dr. Michel Odent ile Türkiye‘deki ebe sayısının nüfusa oranla azlığı konusunda sohbet ettiğini, bilim adamının hayretini dile getirdiğini anlatan Davutoğlu, "Ebelerimizin hem sayısının hem de doğumda aldığı rolün arttırılması, onları desteklememiz konusunda yapacak çok şeyimiz var" dedi.
 

Devlet hastanelerinde sezaryenle doğum oranının yüzde 36 olmasına karşın özellerde bu oranının yüzde 70-80‘lere ulaşabildiğini ifade eden Davutoğlu, bunun üzerinde durulması gerektiğini ama konunun sadece özel hastane, daha fazla gelir elde etme mantığıyla açıklanamayacağını hekim olarak bildiklerini belirtti.
 

Op.Dr.Sare Davutoğlu, doğum öncesi eğitimlerin normal doğumları artırdığını, yıllar içinde eğitime gelen ve gelmeyenler arasında normal doğum oranlarıyla ilgili farkların daha bariz görülebileceğini ifade ederek, "Gerçek bir engel, tıbbi bir gerekçe yoksa her bir bebek normal bir doğumla dünyaya gelmeli. Her bir annenin, her bir gebenin de bebeğine normal yolla kavuşma hakkı olduğuna inanıyorum" şeklinde konuştu.
 

Gebelik süreci ve doğum şeklinin insan hayatında önemli bir yeri olduğunun bilindiğini kaydeden Davutoğlu, sempozyuma katılan Odent‘in bu konuda önemli çalışmaları bulunduğunu belirtti.
 

Op.Dr.Sare Davutoğlu sempozyumda daha sonra Doç. Dr. Esma Sarıkaya ve Doç. Dr. H. İbrahim Yakut ile oturum başkanlığı yaptı.
 

Oturumdaki konuşmacılardan Prof Dr.Michel Odent‘in çalışmalarından bahseden Davutoğlu, bilim adamının Türkçeye çevrilen sezaryenle ilgili kitabının literatüre katkısı olduğunu söyledi.
 

Prof. Dr.Michel Odent de konuşmasında, melatonin hormonuyla alakası olduğu için doğum yapan kadının ışığa maruz kalmaması, başkalarınca izleniyor hissine kapılmaması, tehlikede olduğunu hissetmemesi, aksine kendini güvende algılaması gerektiğini anlattı.
 

Oturum sonunda Dr.Sare Davutoğlu, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan‘ın eşi Sayın Emine Erdoğan‘a, normal doğumun teşviki için suda doğum ünitesi kurulmasına öncülük etmesinden dolayı teşekkürlerini sundu. Birinci oturumun sonunda günün anısına Op.Dr.Sare DAVUTOĞLU‘na Ankara 1.Bölge Genel Sekreteri Prof.Dr.Fatma MERİÇ YILMAZ tarafından, Dr.Micheel ODENT‘e Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof.Dr.İrfan Şencan tarafından Anne-Bebek heykelciği sunuldu.
 

Sempozyum altı oturum sonunda Doç.Dr.Salim ERKAYA‘ nın tüm katılımcılara,konuşmacı ve oturum başkanlarına teşekkür ettiği kapanış konuşması ile sona erdi.

Paylaş : 

Son Haberler

Haberler »
 • Jinekolojik Cerrahide Genel Prensi...

  Jinekolojik Cerrahide Genel Prensipler ve Hasta Bakım Kursu Jinekolojide Genel Cerrahi Prensipleri konuşmak üzere asistanlarımıza yönelik planladığımız kursumuza tüm meslektaşlarımızı davet ediyoruz.    Hastane Yöneticisi       ... 21-10-2017 Devamı »
 • Yenidoğanda Ultrasonografi ile G...

  Hastanemizde 14 Ekim 2017 tarihinde Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı SUAM Konferans Salonunda “Yenidoğanda Ultrasonografi ile Görüntüleme Eğitim Semineri” nin ilki Sayın Yöneticimiz Prof.Dr.Yaprak ÜSTÜN’ün yaptığı açılış konuşmasının ardından, hastanemiz Yenidoğan ... 14-10-2017 Devamı »
 • Ödül Expression of TRPV6 and PMC...

     4-8 Ekim 2017 tarihinde düzenlenen 19.Dünya IVF Kongresi-6.Üreme Tıbbi ve Cerrahisi Derneği Kongresinde doktorlarımızdan Doç.Dr.Nafiye YILMAZ danışmanı olduğu “Expression of TRPV6 and PMCA1 in the Mid-Secretory Endometrium of Infertile Patlents with Endometriosis and Un... 09-10-2017 Devamı »
 • Jinekolojide Pratik Yaklaşımlar

  Jinekolojide Pratik Yaklaşımlar Kursu (Video prezentasyon eşliğinde sadece pratik bilgiler) 16 Aralık 2017 05-10-2017 Devamı »
 • 2017-2018 Eğitim Yılı Açılıs...

  Hastanemizde 2017-2018 Eğitim Yılı Açılış Toplantısı 03/10/2017‘ de Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı SUAM Konferans Salonunda, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan ŞENCAN, Genel Sekreterimiz Prof.Dr.Öner ODABAŞ, Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Ba... 05-10-2017 Devamı »
 • ULTRASONOGRAFİ İLE GÖRÜNTÜLE...

  Değerli Meslektaşlarımız, Zekai Tahir Burak Hastanesi ülkemizde sağlık alanında önemli katkılar sağlayan köklü bir eğitim ve araştırma merkezidir.  Yenidoğan bilim dalında 2008 yılından günümüze yan dal uzmanı yetiştiren ve ülkemizin ihtiyaçlarına destek sağlay... 05-10-2017 Devamı »