Köşe Yazıları

 • Nahide ALTUĞ

  YENİDOĞAN ve DOĞUŞTAN KALP HASTALIKLARI Devamı »
 • Nafiye YILMAZ

  Tüp bebek tedavisi Devamı »
 • Nahide ALTUĞ

  Fetal Ekokardiyografi Devamı »
Köşe Yazıları »
Gebelik Tüm Bebek menopoz-donemi

Uluslararası Katılımlı Ulusal Doğum Sempozyumu

04-04-2015

Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesince düzenlenen "Uluslararası Katılımlı Ulusal Doğum Sempozyumu" 4 Nisan 2015 tarihinde Ankara‘da gerçekleştirildi. Ebeler Derneği ve Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinin de destek olduğu sempozyuma yoğun bir katılım mevcuttu. Sayın Başbakanımızın eşi Sayın Op.Dr. Sare DAVUTOĞLU‘nun da teşrif ettiği sempozyumun açılışında ;Hastanemiz Yöneticisi Doç.Dr.Salim ERKAYA,Sempozyum onursal Başkanı ve Ankara 3.Bölge Genel Sekreteri Doç.Dr. H.İbrahim YAKUT,Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof.Dr.İrfan Şencan,Op.Dr.Sare DAVUTOĞLU birer konuşma yaptılar.Hastane Yöneticimiz Doç.Dr. Salim ERKAYA açılış konuşmasında ;Gebe kalan bir kadında gebeliğin sağlıklı şekilde takibinin yapılmasının,doğumun sağlıklı şekilde gerçekleşmesinin ailesi için,yakınları için,sağlıklı geleceğimiz için çok önemli olduğunu, gebe bir kadının doğumu sürecinde iki canla uğraşmanın sorumluluğunu üstlenen,bunun heyecanını her seferinde yeniden yaşayan kadın doğum hekimlerinin ve en yakın yardımcıları ebelerin doğum sürecinde nadir de olsa gelişen anormal durumlarda tarifi zor anlar yaşadıklarını, doğumu annenin yaptığını, ebenin ona destek ve göz kulak olduğunu, doktorun ise sorun varsa gerekli müdahaleleri yapması ana temasını göz önünde bulundurarak planlamalar yapılırsa sorunların büyük ölçüde çözüleceğini düşündüğünü belirtti.
 

Sayın ERKAYA;Ülkemizde son yıllarda doğum öncesi gebelik takiplerindeki iyileşmelerin, sağlık kuruluşlarında nerdeyse % 100 e yaklaşan doğum oranlarının olumlu gelişmeler olduğunu ancak 1993 de %7 olan Sezaryen oranlarımızın,1998 de %14,2003 de %21,2008 de %37,2013 de ise %48 düzeylerine yükselmesinin olumsuz bir gelişme olduğunu,neredeyse doğumların yarısının sezaryen ile gerçekleştiğini, bu durumun kabul edilebilir olmadığını,nedenlerinin sorgulanması,çözümler üretilmesi gerektiğini vurguladığı konuşmasında, sezaryenin sihirli bir değnek olmadığını, ancak belirli durumlarda ,endikasyonlarda uygulanması gereken cerrahi bir işlem olduğunu, anne ve bebek için konforlu bir doğum şekli olarak sunulmasının,kabul edilmesinin doğru olmadığını,gerçeği yansıtmadığını belirtti.Sayın ERKAYA konuşmasının sonunda ,düzenledikleri ulusal doğum sempozyumunda doğum süreci ile ilgili bilgileri güncellemeyi,anne adaylarını normal doğuma hazırlama,özendirme metotlarını vurgulamayı,gittikçe artan ve kabul edilemez boyutlardaki sezaryen oranlarını düşürmek ile ilgili stratejileri tartışmayı hedeflediklerini belirttikten sonra Saygıdeğer Hanımefendi Op.Dr.Sare Davutoğlu‘na, Müsteşar Yardımcısı Prof Dr.İrfan Şencan‘a,Tüm konuşmacı ve oturum başkanlarına,meslekdaşlarına, Prof.Dr.Michel ODENT e,yakın çalışma arkadaşları ebelere basın mensuplarına teşekkür etti.
 

Açılışta son konuşmayı sayın Op.Dr.Sare DAVUTOĞLU gerçekleştirdi.Op.Dr.Sare Davutoğlu, ülkede yıllar içerisinde sezaryenle doğum oranlarının artarak, yüzde 52‘lere ulaştığını belirtti.
 

Sağlık Bakanlığı ile Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneğinin hazırladığı, sezaryenle doğumların azaltılmasına ilişkin eylem planında, 2013‘te oranların yüzde 35‘e çekilmesi öngörülürken bunun yapılamadığına işaret eden Davutoğlu, sağlıkta diğer konularda sağlanan gelişmelerin bu konuda gösterilemediğini vurguladı. Davutoğlu, sempozyuma geniş kesimlerden katılım olduğunu, yapılması gerekenlerin, atılması gereken adımların burada ele alınacağını ifade etti.
 

Söz konusu eylem planında bütün bu konuların ayrıntılı yer aldığını, güzel öneriler bulunduğunu anımsatan Davutoğlu, bunların hayata geçirilmesinin, ebe sayının artırılmasının önem taşıdığını vurguladı.
 

Toplantı öncesinde bu konudaki çalışmalarıyla tanınan Prof Dr. Michel Odent ile Türkiye‘deki ebe sayısının nüfusa oranla azlığı konusunda sohbet ettiğini, bilim adamının hayretini dile getirdiğini anlatan Davutoğlu, "Ebelerimizin hem sayısının hem de doğumda aldığı rolün arttırılması, onları desteklememiz konusunda yapacak çok şeyimiz var" dedi.
 

Devlet hastanelerinde sezaryenle doğum oranının yüzde 36 olmasına karşın özellerde bu oranının yüzde 70-80‘lere ulaşabildiğini ifade eden Davutoğlu, bunun üzerinde durulması gerektiğini ama konunun sadece özel hastane, daha fazla gelir elde etme mantığıyla açıklanamayacağını hekim olarak bildiklerini belirtti.
 

Op.Dr.Sare Davutoğlu, doğum öncesi eğitimlerin normal doğumları artırdığını, yıllar içinde eğitime gelen ve gelmeyenler arasında normal doğum oranlarıyla ilgili farkların daha bariz görülebileceğini ifade ederek, "Gerçek bir engel, tıbbi bir gerekçe yoksa her bir bebek normal bir doğumla dünyaya gelmeli. Her bir annenin, her bir gebenin de bebeğine normal yolla kavuşma hakkı olduğuna inanıyorum" şeklinde konuştu.
 

Gebelik süreci ve doğum şeklinin insan hayatında önemli bir yeri olduğunun bilindiğini kaydeden Davutoğlu, sempozyuma katılan Odent‘in bu konuda önemli çalışmaları bulunduğunu belirtti.
 

Op.Dr.Sare Davutoğlu sempozyumda daha sonra Doç. Dr. Esma Sarıkaya ve Doç. Dr. H. İbrahim Yakut ile oturum başkanlığı yaptı.
 

Oturumdaki konuşmacılardan Prof Dr.Michel Odent‘in çalışmalarından bahseden Davutoğlu, bilim adamının Türkçeye çevrilen sezaryenle ilgili kitabının literatüre katkısı olduğunu söyledi.
 

Prof. Dr.Michel Odent de konuşmasında, melatonin hormonuyla alakası olduğu için doğum yapan kadının ışığa maruz kalmaması, başkalarınca izleniyor hissine kapılmaması, tehlikede olduğunu hissetmemesi, aksine kendini güvende algılaması gerektiğini anlattı.
 

Oturum sonunda Dr.Sare Davutoğlu, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan‘ın eşi Sayın Emine Erdoğan‘a, normal doğumun teşviki için suda doğum ünitesi kurulmasına öncülük etmesinden dolayı teşekkürlerini sundu. Birinci oturumun sonunda günün anısına Op.Dr.Sare DAVUTOĞLU‘na Ankara 1.Bölge Genel Sekreteri Prof.Dr.Fatma MERİÇ YILMAZ tarafından, Dr.Micheel ODENT‘e Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof.Dr.İrfan Şencan tarafından Anne-Bebek heykelciği sunuldu.
 

Sempozyum altı oturum sonunda Doç.Dr.Salim ERKAYA‘ nın tüm katılımcılara,konuşmacı ve oturum başkanlarına teşekkür ettiği kapanış konuşması ile sona erdi.

Paylaş : 

Son Haberler

Haberler »
 • Tümör baskılayıcı genin mutas...

       Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaprak Üstün, BRCA 1-2'nin tümör baskılayıcı bir gen olduğunu ve bu genin diziliminde meydana gelen mutasyonların genetik meme ve yumurtalık kanserlerinin gelişmesinde önemli bir yer tuttuğunu belirterek,... 08-12-2017 Devamı »
 • OBSTETRIC EMERGENCIES WORKSHOP “PRESENTED BY RESIDENTS” DATE: 12/12/2017 16:00– 18:00 PLACE: UHS ANKARA DR. ZEKAİ TAHİR BURAK WOMEN’S HEALTH HARC CONFERENCE HALL 06-12-2017 Devamı »
 • KİŞİYE ÖZEL KONTRASEPSİYON YA...

  06-12-2017 Devamı »
 • Postpartum Kanamada Yönetim

  Postpartum Kanamada Yönetim Prof.Dr.Berna Dilbaz 05-12-2017 Devamı »
 • Kardeş Okulumuz

  ANKARA’DAN AĞRI’YA UZANAN KÜÇÜK MELEKLERİMİZ   Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Küçük Melekler Kreşi olarak, çocuklarımıza değerler eğitiminde öğrettiğimiz ‘’yardımlaşma’’ kavramını hayata geçirmek için yola çıktı... 04-12-2017 Devamı »
 • Engelliler Üreme Sağlığı İst...

  Engelliler Üreme Sağlığı İstişare Toplantısı 7 Aralık 2017 Perşembe 02-12-2017 Devamı »