Köşe Yazıları

 • Nahide ALTUĞ

  YENİDOĞAN ve DOĞUŞTAN KALP HASTALIKLARI Devamı »
 • Nafiye YILMAZ

  Tüp bebek tedavisi Devamı »
 • Nahide ALTUĞ

  Fetal Ekokardiyografi Devamı »
Köşe Yazıları »
Gebelik Tüm Bebek menopoz-donemi

V. Zekai Tahir Burak Yenidoğan Günleri

03-04-2017
“V. Zekai Tahir Burak Yenidoğan Günleri”
Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 1925 yılında 5 yataklı bir Kadın Hastalıkları ve Süt Çocuğu Hastanesi olarak kurulmuş olan, Cumhuriyetimizin en köklü hastanelerindendir. Prematüre ve Acil Bebek Servisi ilk kez 1960 yılında eklenmiştir. Merhum Prof. Dr. Uğur Dilmen’in 2004 yılında klinik şefi olarak göreve başlamasından sonra, Yenidoğan Kliniği fiziksel alt yapı ve teknolojik donanım açısından önemli bir yenilenme (renovasyon) yaşamıştır. 2008 yılından günümüze değin ise Yenidoğan bilim dalında uzman yetiştiren bir eğitim kliniğidir. . Zekai Tahir Burak Yenidoğan Günleri ilk olarak 2009 yılında Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Eğitim Kliniği tarafından düzenlenmiştir. Yenidoğan Bilim Dalı’na ve yenidoğan sağlığına katkı sağlayan genç Araştırmacıların ve Hemşirelerin bilimsel konuları tartıştıkları forumdur.
Sağlık Araştırmaları Ekonomisi Derneği’nin düzenlediği, Başkanlığını Doç.Dr. Ş.Suna OĞUZ’un yaptığı “5. Zekai Tahir Burak Yenidoğan Günleri” 3-4 Mart 2017 tarihlerinde Ankara JW Marriott Otel’de geçekleştirildi. Bilimsel program ve hemşirelik oturumlarının yanısıra sadece yenidoğan hemşirelerine yönelik “Aşırı Düşük Doğum Ağırlıklı Bebeğin Hemşirelik Bakımı (ADDA)” ve “Yenidoğan YBÜ’nde Gelişimsel Destek” kursları ilk kez düzenlendi. Yenidoğan sağlığına ve bilimine gönül veren hemşireler tarafından çok tercih edilen yeni kurslara tahmin edilenin üzerinde başvuru oldu. Toplantıya 324 hekim, 480 hemşire katıldı.
Toplantının ilk gününde Doç. Dr. Ş. Suna OĞUZ , Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı ve Eğitim Hastanesi Yenidoğan Eğitim Kliniğinin kurucusu olan ve ne yazık ki aramızdan çok erken ayrılan Prof. Dr. Sayın Uğur Dilmen’ i Rahmet ve Şükran ile anarak toplantının içeriğini açılış konuşmasında özetledi. Daha sonra Başhekim Prof. Dr. Sayın Yaprak ÜSTÜN, Ankara 1. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Sayın Öner ODABAŞI ve Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Sayın Dr. Nurullah OKUMUŞ açılı konuşmalarını yaptılar. Yenidoğan camiasına değerli katkılarından dolayı Prof.Dr. Sayın Asiye NUHOĞLU ve Prof. Dr. Sayın M.Arif AKŞİT’e “Şükran Plaketleri” takdim edildi. Açılış konferansını ise çok değerli çalışmaları ile literatüre katkı sağlayan ve genç araştırmacılara yol gösteren Prof. Dr. Abdullah KUMRAL “Hiperoksik akciğer modelinde BPD önleyici stratejiler: Deneysel çalışmalar” ve Prof. Dr. Begüm ATASAY ise “Profilaktik CPAP: yenidoğanın geçici takipnesini ve yoğun bakıma yatışı önler mi?” başlıklı sunumlarını gerçekleştirdiler. İlk gün programında yurt dışından katılan iki misafir konuşmacı sunumlarını gerçekleştirdiler. Dr Yaser ELSAYED tarafından “A model of integrated lung and focused heart ultrasound in infants with hypoxemia” ve “Management of the preterm infant with compromised systemic circulation”; Dr. Mustafa Sülemanji tarafından ise “Hemodynamical changes during intraventricular haemorrhageManagement of the preterm infant with compromised systemic circulation” ve “Neurally adjusted ventilatory assist; practical approach to a novel model” güncel yenidoğan konularının içeren sunumları katılımcıların değerli katkı ve soruları ile tamamlandı. Toplantımızın ilk gününde son oturumda 3 genç araştırmacı yayımlanan orijinal çalışmaları kapsamında bilimsel sunumlarını yaptılar. Hemşire toplantılarına da ilgi çok yüksekti. Katılımcıların soru ve katkıları ile dört bilimsel oturumda 13 değerli Konuşmacı sunumlarını gerçekleştirdi. Riskli yenidoğanlara yaklaşımlar, doğum salonu uygulamaları, sağlıkta kalite standartları, anne sütü ve beslenme yöntemleri gibi önemli ve güncel konularda konuşmacılar kendi çalışmaları ile doğru ve güncel bilgileri paylaştılar.
Zekai Tahir Burak Yenidoğan Günleri, geçmişte olduğu gibi günümüzde de , bilimsel çalışmaları ile literatüre önemli katkı sağlayan genç araştırmacıların sonuçlarını paylaştıkları bilimsel bir forum özelliğini korumuştur. Toplantının ikinci gününde dört bilimsel oturumda 16 genç konuşmacı sunumlarını başarı ile tamamladı. Ayrıca yine önemli konular ile ilgili üç Uydu Sempozyumu’da gerçekleştirildi.
Paylaş : 

Son Haberler

Haberler »
 • 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Mill...

  15 Temmuz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, yakınlarına ve gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Prof.Dr. Yaprak Üstün Hastane Yöneticisi 15-07-2017 Devamı »
 • 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Mill...

  15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Milli Birlik Günü hastanemiz Yönetimi eşliğinde çalışanlarımız,hasta ve ziyaretçilerle beraber kutlanmıştır.   15-07-2017 Devamı »
 • Sünnet Polikliniğimiz Açıldı.

  Tüm Müslüman toplumlarda yapılan sünnet; penis uç kısmını örten “prepisyum”adı verilen derinin çıkarılarak yapıldığı cerrahi bir işlemdir. Sünnet bir ameliyattır, hafife alınmamalıdır. Uygun ameliyathane koşullarında yapılmadığında enfeksiyon, bulaşıcı hastal... 06-07-2017 Devamı »
 • POLİKİSTİK OVER SENDROMU POLİK...

              Polikistik   Over   Sendromu  (PCOS),   üreme     çağındaki   kadınlarda  en  yaygın endokrin /metabolic   bozukluklardan    biri   olarak   Kabul   edilmektedir. Görülme &... 05-07-2017 Devamı »
 • Ramazan Bayramı

  Bayramın ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa barış, kardeşlik ve huzur getirmesini temenni ediyor, tüm personelimizin Ramazan Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor, sevgi ve huzur dolu bir bayram geçirmenizi diliyorum   İyi Bayramlar Prof. Dr. yaprak ÜSTÜN Yönet... 23-06-2017 Devamı »
 • Adli Cinsel İstismar Vakalarını...

  Cinsel istismar yaygın olmakla beraber mağdurun konuşmaktan çekinmesinden dolayı tespit edilmesi ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların tanı ve tedavisi çoğunlukla mümkün olamamaktadır. Başhekim Yardımcısı Op.Dr.Şule ÖZEL tarafından verilen eğitimde, kadın sağlığının ko... 22-06-2017 Devamı »