Köşe Yazıları

 • Nahide ALTUĞ

  YENİDOĞAN ve DOĞUŞTAN KALP HASTALIKLARI Devamı »
 • Nafiye YILMAZ

  Tüp bebek tedavisi Devamı »
 • Nahide ALTUĞ

  Fetal Ekokardiyografi Devamı »
Köşe Yazıları »
Gebelik Tüm Bebek menopoz-donemi

V. Zekai Tahir Burak Yenidoğan Günleri

03-04-2017
“V. Zekai Tahir Burak Yenidoğan Günleri”
Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 1925 yılında 5 yataklı bir Kadın Hastalıkları ve Süt Çocuğu Hastanesi olarak kurulmuş olan, Cumhuriyetimizin en köklü hastanelerindendir. Prematüre ve Acil Bebek Servisi ilk kez 1960 yılında eklenmiştir. Merhum Prof. Dr. Uğur Dilmen’in 2004 yılında klinik şefi olarak göreve başlamasından sonra, Yenidoğan Kliniği fiziksel alt yapı ve teknolojik donanım açısından önemli bir yenilenme (renovasyon) yaşamıştır. 2008 yılından günümüze değin ise Yenidoğan bilim dalında uzman yetiştiren bir eğitim kliniğidir. . Zekai Tahir Burak Yenidoğan Günleri ilk olarak 2009 yılında Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Eğitim Kliniği tarafından düzenlenmiştir. Yenidoğan Bilim Dalı’na ve yenidoğan sağlığına katkı sağlayan genç Araştırmacıların ve Hemşirelerin bilimsel konuları tartıştıkları forumdur.
Sağlık Araştırmaları Ekonomisi Derneği’nin düzenlediği, Başkanlığını Doç.Dr. Ş.Suna OĞUZ’un yaptığı “5. Zekai Tahir Burak Yenidoğan Günleri” 3-4 Mart 2017 tarihlerinde Ankara JW Marriott Otel’de geçekleştirildi. Bilimsel program ve hemşirelik oturumlarının yanısıra sadece yenidoğan hemşirelerine yönelik “Aşırı Düşük Doğum Ağırlıklı Bebeğin Hemşirelik Bakımı (ADDA)” ve “Yenidoğan YBÜ’nde Gelişimsel Destek” kursları ilk kez düzenlendi. Yenidoğan sağlığına ve bilimine gönül veren hemşireler tarafından çok tercih edilen yeni kurslara tahmin edilenin üzerinde başvuru oldu. Toplantıya 324 hekim, 480 hemşire katıldı.
Toplantının ilk gününde Doç. Dr. Ş. Suna OĞUZ , Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı ve Eğitim Hastanesi Yenidoğan Eğitim Kliniğinin kurucusu olan ve ne yazık ki aramızdan çok erken ayrılan Prof. Dr. Sayın Uğur Dilmen’ i Rahmet ve Şükran ile anarak toplantının içeriğini açılış konuşmasında özetledi. Daha sonra Başhekim Prof. Dr. Sayın Yaprak ÜSTÜN, Ankara 1. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Sayın Öner ODABAŞI ve Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Sayın Dr. Nurullah OKUMUŞ açılı konuşmalarını yaptılar. Yenidoğan camiasına değerli katkılarından dolayı Prof.Dr. Sayın Asiye NUHOĞLU ve Prof. Dr. Sayın M.Arif AKŞİT’e “Şükran Plaketleri” takdim edildi. Açılış konferansını ise çok değerli çalışmaları ile literatüre katkı sağlayan ve genç araştırmacılara yol gösteren Prof. Dr. Abdullah KUMRAL “Hiperoksik akciğer modelinde BPD önleyici stratejiler: Deneysel çalışmalar” ve Prof. Dr. Begüm ATASAY ise “Profilaktik CPAP: yenidoğanın geçici takipnesini ve yoğun bakıma yatışı önler mi?” başlıklı sunumlarını gerçekleştirdiler. İlk gün programında yurt dışından katılan iki misafir konuşmacı sunumlarını gerçekleştirdiler. Dr Yaser ELSAYED tarafından “A model of integrated lung and focused heart ultrasound in infants with hypoxemia” ve “Management of the preterm infant with compromised systemic circulation”; Dr. Mustafa Sülemanji tarafından ise “Hemodynamical changes during intraventricular haemorrhageManagement of the preterm infant with compromised systemic circulation” ve “Neurally adjusted ventilatory assist; practical approach to a novel model” güncel yenidoğan konularının içeren sunumları katılımcıların değerli katkı ve soruları ile tamamlandı. Toplantımızın ilk gününde son oturumda 3 genç araştırmacı yayımlanan orijinal çalışmaları kapsamında bilimsel sunumlarını yaptılar. Hemşire toplantılarına da ilgi çok yüksekti. Katılımcıların soru ve katkıları ile dört bilimsel oturumda 13 değerli Konuşmacı sunumlarını gerçekleştirdi. Riskli yenidoğanlara yaklaşımlar, doğum salonu uygulamaları, sağlıkta kalite standartları, anne sütü ve beslenme yöntemleri gibi önemli ve güncel konularda konuşmacılar kendi çalışmaları ile doğru ve güncel bilgileri paylaştılar.
Zekai Tahir Burak Yenidoğan Günleri, geçmişte olduğu gibi günümüzde de , bilimsel çalışmaları ile literatüre önemli katkı sağlayan genç araştırmacıların sonuçlarını paylaştıkları bilimsel bir forum özelliğini korumuştur. Toplantının ikinci gününde dört bilimsel oturumda 16 genç konuşmacı sunumlarını başarı ile tamamladı. Ayrıca yine önemli konular ile ilgili üç Uydu Sempozyumu’da gerçekleştirildi.
Paylaş : 

Son Haberler

Haberler »
 • Onkolojide Moral Günü

  Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Jinekoloji-Onkoloji İdari Sorumlusu Prof.Dr.Tayfun GÜNGÖR ve sorumlu hemşire Ayten KURT’un hazırladığı moral gününde, hastanemiz çalışanları, Kansere Gülümse Derneği ve sanatçı Gürbüz MORKOÇ kanser hasta... 26-05-2017 Devamı »
 • Yemek

  Çağdaş bilgi ve en son teknolojik uygulamaları kullanarak kadın ve çocuk sağlığı alanında bilimsel verilere dayalı, hastanın, ailesinin ve yakınlarının haklarını ön planda tutan ve etik kurallara saygılı hizmeti verirken, aile, toplum ve ülke genelinde sağlıklı nesillerin... 25-05-2017 Devamı »
 • Verimlilik Yerinde Değerlendirme

    Verimlilik Yerinde Değerlendirme 2017   Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Verimlilik ve Kalite Daire Başkanlığı Verimlilik Yerinde Değerlendirme denetimimiz başarıyla tamamlanmış olup, Kurumumuz denetleyen denetçilerimiz denetim sonrası hastanemizin çok iyi durumda ol... 23-05-2017 Devamı »
 • Ebe ve Hemşireler Günü

  16.05.2017 Ebe ve Hemşireler Günü Programımıza katılarak bizi onurlandıran Bakan Müşavirimiz Fatma AKTAŞ' a Genel Sekreterimiz Prof.Dr Öner ODABAŞ'a , Daire Başkanımız Kadriye GÜLSEREN'e, Denetim Hizmetleri Daire Başkanımız Sevil SERİN'e Bakım Hizmetleri Müdürlerimiz Sürey... 16-05-2017 Devamı »
 • Ovarian Stimülasyon Kursu

  13 Mayıs 2017 tarihinde yapılan Özellikli Vakalarda Ovarian Stimülasyon Kursuna Sayın; Prof.Dr. Timur GÜRGAN, Prof.Dr. Recai PABUÇCU, Prof.Dr.Kutay BİBEROĞLU, Prof.Dr.Hakan YARALI, Prof.Dr. Serdar DİLBAZ, Prof.Dr. Cem ATABEKOĞLU, Prof.Dr.Temel CEYHAN, Prof.Dr.Ruşen AYTAÇ, Prof.Dr. Yu... 17-05-2017 Devamı »
 • Ebeler Ve Hemşireler Günü

  Dünyaca ünlü hemşire Florance Nightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs tarihi, 1954 yılından bu yana tüm dünyada, 1964 yılından bu yana ise ülkemizde hemşireler günü olarak kutlanmaktadır. Türkiye’de modern hemşireciliğin gelişmesine büyük katkı sağlayan Safiye Hüse... 12-05-2017 Devamı »