Köşe Yazıları

 • Nahide ALTUĞ

  YENİDOĞAN ve DOĞUŞTAN KALP HASTALIKLARI Devamı »
 • Nafiye YILMAZ

  Tüp bebek tedavisi Devamı »
 • Nahide ALTUĞ

  Fetal Ekokardiyografi Devamı »
Köşe Yazıları »
Gebelik Tüm Bebek menopoz-donemi

Yenidoğan Emzirme Destek Politikası

ZEKAİ TAHİR BURAK KADIN SAĞLIĞI EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ
YENİDOĞAN YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ EMZİRMEYE DESTEK POLİTİKASI


1. Bebeklerin anne sütü almalarını teşvik eden ve yazılı olan Emzirmeye Destek Politikası ünitemizde asılı olup tüm personelimiz politikayı bilir.
2. Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde çalışan tüm sağlık personeli, içinde düşük doğum ağırlığı ve riskli bebekleri de içeren anne sütü ve emzirme danışmanlığı eğitimini almıştır ve bu danışmanlığı verebilme becerisindedir.
3. Anneler, emzirmenin yararları, yöntemleri, emzirmenin nasıl olacağı, bebeklerinden ayrı kaldıklarında sütün salgılanmasını nasıl sürdürebilecekleri, memenin sağılması ve sütün saklanma koşulları hakkında bilgilendirilirler.
4. Bebek doğduktan sonra eğer emzirilemiyorsa, ilk 6 saat içinde annenin memelerinin sağılması ve bunu takiben her 2-3 saatte bir tekrar edilerek süt üretimi için memelere gerekli uyarı verilmesi sağlanır.
5. Tıbben bir mahsuru olmadıkça (annenin olmaması, anne sütünün kontrendike olduğu durumlar gibi) Yoğun Bakımda tedavi gören bebeklere kendi annesinin sütü verilir.
6. Anne memesini alamayacak bebeklerde besleme; kap, enjektör veya orogastrik sonda ile yapılır. Anne memesini alabilecek duruma gelen bebekler hemen emzirilmeye başlanır. Anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda emzirme destekleyicileri ile relaktasyon sağlanır.
7. Serviste anne bebek birlikteliği için uygun koşullar sağlanır.
8. Anne ve bebek olabildiğince ten-tene temas ettirilip kanguru bakımı sağlanır, teknik aracılar ve ayrıntılar azaltılır.
Paylaş : 

Son Haberler

Haberler »
 • Jinekolojik Cerrahide Genel Prensi...

  Jinekolojik Cerrahide Genel Prensipler ve Hasta Bakım Kursu Jinekolojide Genel Cerrahi Prensipleri konuşmak üzere asistanlarımıza yönelik planladığımız kursumuza tüm meslektaşlarımızı davet ediyoruz.    Hastane Yöneticisi       ... 21-10-2017 Devamı »
 • Yenidoğanda Ultrasonografi ile G...

  Hastanemizde 14 Ekim 2017 tarihinde Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı SUAM Konferans Salonunda “Yenidoğanda Ultrasonografi ile Görüntüleme Eğitim Semineri” nin ilki Sayın Yöneticimiz Prof.Dr.Yaprak ÜSTÜN’ün yaptığı açılış konuşmasının ardından, hastanemiz Yenidoğan ... 14-10-2017 Devamı »
 • Ödül Expression of TRPV6 and PMC...

     4-8 Ekim 2017 tarihinde düzenlenen 19.Dünya IVF Kongresi-6.Üreme Tıbbi ve Cerrahisi Derneği Kongresinde doktorlarımızdan Doç.Dr.Nafiye YILMAZ danışmanı olduğu “Expression of TRPV6 and PMCA1 in the Mid-Secretory Endometrium of Infertile Patlents with Endometriosis and Un... 09-10-2017 Devamı »
 • Jinekolojide Pratik Yaklaşımlar

  Jinekolojide Pratik Yaklaşımlar Kursu (Video prezentasyon eşliğinde sadece pratik bilgiler) 16 Aralık 2017 05-10-2017 Devamı »
 • 2017-2018 Eğitim Yılı Açılıs...

  Hastanemizde 2017-2018 Eğitim Yılı Açılış Toplantısı 03/10/2017‘ de Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı SUAM Konferans Salonunda, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan ŞENCAN, Genel Sekreterimiz Prof.Dr.Öner ODABAŞ, Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Ba... 05-10-2017 Devamı »
 • ULTRASONOGRAFİ İLE GÖRÜNTÜLE...

  Değerli Meslektaşlarımız, Zekai Tahir Burak Hastanesi ülkemizde sağlık alanında önemli katkılar sağlayan köklü bir eğitim ve araştırma merkezidir.  Yenidoğan bilim dalında 2008 yılından günümüze yan dal uzmanı yetiştiren ve ülkemizin ihtiyaçlarına destek sağlay... 05-10-2017 Devamı »