Hirşutizm Tedavisi

Hirşutizm kadın ve çocuklarda, erkeklerde olduğu gibi sakal, bıyık, göğüs, karın, sırt gibi vücut bölgelerinde aşırı, kalın ve genellikle koyu renkte kıllanma olması durumuna verilen addır.

Hirşutizm genellikle androjenik(erkeklik) hormonlarının artışına bağlı olarak geliştiği için tedavisinde öncelikle bu duruma neden olabilecek hastalıklar araştırılmalıdır. Hirşutismus yani aşırı kıllanma sıklıkla polikistik over sendromu, böbreküstü bezi hastalıklarında, kortizon gibi bazı ilaçların kullanımına bağlı oluşabileceği gibi bazı kişilerde de altta yatan bir hastalık olmaksızın ırksal ve kişisel kalıtsal özelliklere bağlı olarakta ince tüyler biraz daha kalın ve koyu renkli olabilirler.

Hirşutismus tedavisi tıbbi ve kozmetik tedavi olarak ikiye ayrılır.

Tıbbi tedavi: Hormon artışı saptanan hastalarda gerekli ileç tedavisi örneğin doğum kontrol hapları, erkeklik hormonunu azaltıcı haplar gibi ilaçlar kullanılabilir. Ancak bilinmesi gereken önemli bir husus önceden çıkan kıllar hormon tedavisi ile azalmaz.
Hormon tedavisi özellikle yeni tüylerin çıkışını azaltmak, engellemek için yapılır.

Kozmetik tedavi: Mevcut kılların yok edilmesi için uygulanan yöntemlerdir.

- Tüy dökücü kimyasallar, jilet, ağda gibi yöntemlerle geçici sürelerle tüylerden kurtulmak mümkündür.
- Hidrojen peroksit gibi renk açıcı maddelerin sürülmesiyle ince, çok koyu renk olmayan kılların renklerinin saraltılması işlemi yapılabilir.
- Daha kalıcı çözümler için
- Bu konuda yetkili ve eğitimli kişilerce yapılan iğneli epilasyon veya lazer epilasyon gibi yöntemler tercih edilebilir.

Lazer Epilasyon: Lazer teknolojisi ışığın kontrollü olarak yoğunlaştırılarak güçlenmesi ile uygulanan bölgedeki kılların köklerine etki ederek kılları zayıflatma, yok etme teknolojisidir. Lazer epilasyonda etki kılın rengine, kalınlığına, kılın vücutta yer aldığı bölgeye göre değişkenlik gösterir. Lazer epilasyon kalın, koyu renk kıllarda ve açık tenli kişilerde daha etkilidir. Kullanılan lazerin cinsine ve uygulanan doza göre değişmekle birlikte lazer epilasyon vücuttaki artmış tüylerde daha başarılıdır.

İğneli epilasyon (elektroliz): Bu amaçla kullanılan özel ince iğnelerle kıl köklerine girilerek hafif elektrik akımı verilmesi ile kıl köklerinin zayıflatılarak yok edilmesi yöntemidir. Seanslar halinde uygulanır. Uygulanacak seans sayısı tüylerin çıkış süresi, kalınlığı ve yoğunluğuna göre değişiklik gösterir. Vücutta her bölgedeki ve her renkteki kıla uygulanabilir ancak çok ince tüylerde uygulanacaksa iz kalma riski açısından daha dikkatli olunmalıdır. Bu gibi işlemlerin bu nedenle doktor gözetiminde ve kontrollü olarak yapılması, epilasyon öncesinde ve sonrasında gerekli kurallara uyulması önemlidir.
Paylaş :