Histeroskopi

Histeroskopi rahim içerisinin direk görmemizi sağlayan vajenden ve rahim ağzından girilerek yapılan bir işlemdir. Bu işlem için kullanılan aletlerede histeroskop denilir

Anormal uterin kanamada kısırlıkta rahimin doğumsal yapı bozukluklarında tanısal olarak yapılabileceği gibi tedavi amaçlıda yapılabilir örneğin bize şüpheli alanlardan biyopsi imkanı sağlar submüköz myomların çıkartılmasında , rahim içi yapışıklıkların açılmasında,ipi görülmeyen veya rahim duvarına yapışan spirallerin çıkartılmasında ,anormal uterin kanaması olan hastalarda endometriyal ablasyo amaçlı, uterin anomalilerin giderilmesinde (uterin septum gibi ), poliplerin çıkartılmasında da kullanılabilir.Tanısal amaçlı histeroskopi poliklinik koşullarında genel anestezi olmadan hastanın rahim ağzına lokal anestezi yapılarak tamamlanır hastalar işlem sırasında ağrı duymazlar 4 mm çapındaki histeroskopla vajen ve rahim ağzından geçilerek rahim içi görüntülenir görüntüleme işlemi için sıvı veya gaz (biz sıvı kullanmaktayız) rahim içerisine verilir eğer işlem tedavi amaçlı yapılacaksa ameliyathane koşullarında ve genel anestezi altında yapılır. 6 mm -10 mm arası histeroskopla aynı şekilde rahim içerisine girilir histeroskopun içerisinde rahim içinde işlem yapmamızı sağlayan aletleri girmemizi sağlayan bölmeler bulunmaktadır.Hastalar aynı gün evlerine dönebilirler tüm bu işlemler sırasında komplikasyon gelişme riski % 1 den daha azdır.

Histeroskopi için adet bitimini takip eden dönem tercih edilmekte olup tanısal 10 dakika tedavi amaçlıda hastaya göre değişmekte olup yaklaşık yarım saat sürmektedir.

HİSTEROSKOPİNİN KOMPLİKASYONLARI

Histeroskopi sırasında rahim delinmesi, kanama, ağrı ,aşırı sıvı yüklenmesine bağlı göğüs ağrısı ,nefes darlığı ,akciğer ödemi ,bilinç kaybı enfeksiyon gelişimi olabilir . Histeroskopi güvenli bir işlem olup komnplikasyon riski %1 den daha düşüktür .
Paylaş :