Pelvik Abse

Kronik ve tekrarlayan pelvik ( karın alt kısmı) enfeksiyonların nadir görülen bir komplikasyonudur.Yani karın alt kısmındaki organlar(rahim, yumurtalık, bağırsak ve idrar yolu ) ile ilgili enfeksiyonlar tekrar ettiği zaman veya yeterince tedavi edilmediği zaman bu bölgede abse oluşmasına neden olabilir.

Ağrılı dışkılama ,sırt ağrısı, makat ağrısı veya hepsi bir arada olabilir. Absenin büyüklüğüne bağlı olarak hastaların şikayetleri de daha fazla olur.Fakat bazen çok büyük bir abse bile şikayete neden olmayabilir. Hastalık hiçbir bulgu vermeyebileceği gibi akut batın bulguları dediğimiz, şiddetli karın ağrısı, nefes alırken veya yürürken ağrının şiddetlenmesi durumuna neden olabilir. Hatta septik şok dediğimiz çok ağır bir tablo oluşabilir.

Tekrarlayan pelvik enfeksiyon, yüksek ateş ile beraber yukarıda saydığımız bulguların olması pelvik abseyi düşündürür. Laboratuvar bulguları ve ultrasonografi bulguları ile tanı konur.

Ayırıcı tanıda; yumurtalık ve tüplerin absesi ,dış gebelik, periapendiküler abse, endometriozis(çikolata kisti), over torsiyonu, over kanseri, myomlar ekarte edilmelidir.

Erken tedavi ile iyi lokalizasyonlu bir absede genellikle prognoz iyidir.Uygun boşaltım ve antibiyotik tedavisi şarttır.Absenin karın içinde rüptür olması ciddi bir komplikasyondur ve acil ameliyat gerektirir.Bu tür abseden sonra karın içinde yapışıklıklar oluşabilecegi için gebe kalmada problemler yaşanır.

Her vajinal akıntı abseye neden olur mu ?
Her vajinal akıntı apseye neden olmaz. Fakat tekrarlayan enfeksiyonlarda mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurarak vajinal kültür alınmalıdır.

Pelvik abse açısından risk grubundaki hastalar kimlerdir?
Tekrarlayan pelvik enfeksiyonu olan hastalar ,rahim içi araç (spiral) kullanan, birden fazla cinsel partneri olanlar
Paylaş :