Rahim Ağzı Kanseri Aşısı

Rahim ağzı kanseri; özellikle tarama programlarının yaygın olmadığı ülkelerde sık görülmekte ve geç fark edildiğinde ölümle sonuçlanabilmektedir. Rahim ağzı kanserlerinin çoğuna cinsel yolla bulaşan HPV infeksiyonu neden olmaktadır. Geniş çaplı HPV aşılaması rahim ağzı kanserinin görülme sıklığının azalmasına neden olacaktır. Bu etki aynı zamanda daha nadir görülen ama benzer mekanizmalara sahip vulva ve vajen kanserlerinin görülmesini de azaltacaktır.

HPV virüsünün 30 civarında genital hastalık yapan tipi olmakla birlikte kanserlerin büyük çoğunluğundan tip 16 ve 18 denilen iki yüksek riskli tip sorumludur. Şu anda piyasada bulunan iki aşıda bu yüksek riskli tipleri içermektedir. Bu aşılar hastalar virüse maruz kalmadan bağışıklanırsa bir çok rahim ağzı kanseri vakası önlenecektir. Aşının aynı zamanda genital siğilleri de önleyici etkisi de vardır.
Genel olarak aşının koruyucu olabilmesi için infeksiyona maruz kalmadan önce aşılanmak önemlidir. Bu nedenle aşının 11-12 yaşındaki kızlara yapılması önerilmekle birlikte 9-26 yaş arası aşılama için kabul görmektedir. Virüse maruz kaldıktan sonra aşının etkinliği beklendiği kadar olmayabilir.

Her iki aşıda 6 aylık bir süreçte 3 doz halinde uygulanmaktadır. Gebelerde ve ciddi rahatsızlıkları olanlarda önerilmemektedir. Maya ve latex alerjisi başta olmak üzere ciddi alerjisi olanlar da aşılanmamalıdır.
Paylaş :