Rahim Filmi

Rahim filmi olarak bilinen Histerosalpingografi( HSG), röntgen ışınları kullanılarak rahim boşluğu ve tüplerin değerlendirilmesidir. Gebe kalamama nedenlerinin araştırılmasında yapılması gerekli standart bir incelemedir. Bu tetkik öncesinde, Kadın Doğum Uzmanı tarafından jinekolojik muayene yapılarak genital enfeksiyon varlığı araştırılmalıdır. Enfeksiyon saptanırsa, tedavisi yapılana kadar film ertelenmelidir.

Rahim filmi, adet kanının karın boşluğuna geçmesini önlemek ve aynı zamanda muhtemel bir gebeliğe zarar vermemek için, adet kanamasının bitiminden sonraki ilk birkaç gün içinde çekilmelidir. Hastanın adet kanaması hakkında herhangi bir şüphesi varsa tetkik öncesinde mutlaka gebelik testi yapılmalıdır.

Rahim filmi için tetkiki yaptıracak kişi röntgen masasına yattıktan sonra spekulum adı verilen alet takılarak rahim ağzı görüntülenir, ardından rahim ağzına uygulanan kanül vasıtasıyla rahim ve tüplerin görüntülenmesini sağlayacak sıvı verilir. Rahim boşluğu ve tüplerden karın boşluğuna verilen sıvının geçişi röntgen ışınları kullanılarak izlenir. Böylelikle rahimdeki şekil bozuklukları, myom, polip veya yapışıklık gibi lezyonlar ve tubal tıkanıklıklar saptanabilir. Takip eden aralıklarla röntgen filmleri alınır veya floroskopi aleti yardımıyla sıvının tuplerden karın boşluğuna geçişi ekrandan izlenir. Bu tetkik için yüksek olmayan dozda röntgen ışını verilmektedir ve işlem genellikle 10 dakika içinde tamamlanmaktadır.

Rahim filmi sırasında ve sonraki 1-2 saat içinde kısa süreli, dayanılabilecek düzeyde ağrılar olabilmektedir. İşlemden önce ağrı kesici verilmesi uygulamayı kolaylaştırmaktadır. Rahim filmi sonrasında nadiren enfeksiyon oluşabilmektedir. Enfeksiyon gelişimini önlemek için, koruyucu olarak antibiyotik verilmesi genellikle önerilmektedir . İşlem sonrasında lekelenme tarzında kanamalar olabilmektedir. Ateş ve şiddetli sancı olması durumunda doktora başvurmak gerekmektedir.

Rahim filmi çektirmek ve bu konuda bilgi almak için:
1- Hastanemiz İnfertilite Polikliniği’ne başvurunuz.
2- Daha önceki tetkiklerinizi getiriniz ve muayene olduğunuz doktora gösterin.
3- Gerekli muayene ve tetkikleri yaptırdıktan sonra doktor tarafından önerilen rahim filmini çektirmek içinİnfertilite Polikliniği sekreterliğnden randevu alınız.
4- Randevu tarihinde geldiğinizde doktorunuz tarafından reçete edilecek olan ilaçları aldıktan ve işlem öncesi bu reçetedeki antibiyotik ve ağrı kesiciyi kullandıktan sonra belirtilen saatte rahim filmini çektirmek üzere hastanemiz Röntgen Bölümü’ne geçiniz.
5- İşlem sonrası verilen ilaçları kullanınız, şiddetli ağrı, kanama, ateş olması halinde doktora başvurunuz.

Anahtar Kelimeler: Rahim filmi, röntgen.

Paylaş :