Rahimağzı Yaraları

Rahim ağzı yaraları basit olarak jinekolojik muayene sırasında rahim ağzındaki kırmızı renkli görüntüye verilen isimdir. Tamamen normal olabileceği gibi birtakım hastalıklarla beraber de olabilir.

Servikal Eversiyon veya ektopi :
Rahim ağzı epitel adını verdiğimiz iki tür hücre tabakası ile kaplıdır. Çok katlı hücreler rahim ağzının muayene sırasında gördüğümüz dış bölümünü(ekto serviks) kaplar . İç tarafta ise tek katlı hücrelerle kaplı endoserviks vardır. Buradaki tek katlı hücrelerin dış tarafta(ektoserviks) görülmesi ne eversiyon veya ektopi adı verilir. Ektopi de hücre tabakası tek katlı olduğu için alttaki kan damarları daha rahat görülür ve bu bölgenin oldukça kırmızı görünmesine neden olur. Bu durum çoğu zaman normaldir ve herhangi bir tedavi gerektirmez.

Servikal Erozyon :
Rahim ağzında oluşan epitel kaybına verilen addır. Burada da kırmızı bir görüntü vardır. Enfeksiyonlar ve travma en sık erozyon nedenlerindendir. Tedavisi genelde nedene göre yapılır.

Servisit:
Rahim ağzının iltihaplanması sonucu oluşur. Kırmızı görüntünün yanında sıklıkla ağrı ve akıntı da vardır. Genelde tedavi gerektirir.

Diğer:
Rahim ağzındaki polipler, tümörler ve daha birçok rahatsızlık kendisini rahim ağzı yarası şeklinde gösterebilir. Bunlar nadir görülür ve bunların ayrımını yapmak sizi muayene eden hekimin görevidir.
Rahim ağzı yaraları sadece jinekolojik muayene sırasında görüldüğü için muayeneyi yapan hekim size bu yaranın ne olduğunu , tedavi gerekip gerekmediğini söyleyecektir.
Rahim ağzı yaraları çok nadir de olsa kanser gibi önemli rahatsızlıkların ilk habercisi olabileceği için düzenli kontrollere gitmek ve servikal smear (PAP smear) yaptırmak çok önemlidir.
Hastanemizde rutin muayene için menopozda iseniz menopoz polikliniğine, değilseniz jinekoloji polikliniğine müracaat edebilirsiniz. Muayene bulgularınıza göre doktorunuz sizi yönlendirecek ve gereken tedavilerinizi planlayacaktır.

Anahtar kelimeler:
Rahim ağzı yaraları, ektopi, eversiyon, servikal erozyon, servisit, servikal smear
Paylaş :