Smear Takibinde Son Gelişmeler

Smear testi (pap smear ) rahim ağzında sürüntü alınarak serviks kanseri (rahim ağzı kanseri) için yapılan bir tarama testidir . Smear testi yapılmasındaki amaç ; rahim ağzında oluşan ve yıllar içerisinde kansere dönüşme riski olan lezyonları erken dönemde saptamak ve gerekli tedavisi yapılarak kansere dönüşmesini engellemektir.

Pap smear testi jinekolojik muayene sırasında spekulum ile rahim ağzı görüntülendikten sonra özel bir fırça veya spatul vasıtasıyla rahim ağzında alınan hücrelerin cama sürülmesinden sonra üzerine sprey sıkılarak sabitlenir veya %95 alkol içeren bir kap içine koyup yarım saat bekleterek fikse olması sağlanır. Bu işlem için özel olarak hazırlanmış fiksatif solusyonlarda kullanılabilir. Fiksasyonun örnek alındıktan hemen sonra yapılması ile hücre şekillerinin bozulması ve kuruması önlenir. İncelenmek üzere patolojiye gönderilir.

Smear alınmasından önce hasta 3 gün cinsel ilişkide bulunmamalı, vajinal ilaç, krem, pudra, sprey kullanmamalı ve vajinal duş yapılmamalıdır. Adet zamanı smear testi alınamaz. Kan smear testinin değerlendirilmesini engeller.

Serviks kanseri gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde daha sık görülmektedir.Gelişmiş ülkelerde yapılan servikal tarama programlarıyla bu hastalığın kansere dönüşmeden yakalanıp tedavisi yapılarak rahim ağzı görülme oranı azaltılmıştır.Pap smear kullanımı ile serviks kanseri mortalitesi ABD’ de %70-80 azalmıştır.

Amerikan kanser derneğinim (ACS) VE Amerikan Obstetrik ve Jinekoloji Koleji (ACOG ) önerilerine göre tarama amacıyla ilk cinsel ilişkiden 3 yıl sonra ve en geç 21 yaşında smear alınmaya başlanmalı ve daha sonra yılda bir alınmalıdır. Üç yıl üst üste sonuçlar normal olarak çıkmışsa riskli olmayan grupta işlem 30 yaşından sonra 2-3 yılda bir yapılabilir. 60-70 yaşları arasında anormal bir smear sonucu olmamışsa ve 3 tane en az normal smear sonucu varsa 70 yaşında smear alınımına son verilmelidir. Türkiye ‘de ise ulusal tarama programı 35 yaşında itibaren başlanarak her 5 yılda bir smear alınmalı ve 65 yaşına kadar devam edilmelidir. Son iki testi normal olan 65 yaşındaki kadınlarda tarama kesilmektedir.Kötü huylu olmayan bir nedenden dolayı histerektomi ameliyatı (rahmin tamamının alınması ) geçirmiş olan hastalar smear testi yapmaya gerek yoktur.Ancak ameliyatta rahim tam olarak alınmayıp rahim ağzı bırakılmışsa smear tarama programına devam edilmelidir.

Pap smear testi sonucu bazı kadınlarda anormal sonuçlar bulunur. Bu durumda örneklenen hücreler arasında anormal alanların görüldüğü anlamına gelir ve çıkan sonuçlara göre aşağıdaki yollardan biri önerilir.

a- 3-6 ay içinde tekrar smear testi yapılması
b-Rahim ağzı kanserine yol açan Human Papilloma virüsü için test yapılması
c - Kolposkopi yapılarak rahim ağzının mikroskop benzeri aletle incelenmesi yapılır.

Smear testi sonuçlarının büyük çoğunluğu normal test sonucuna sahip olacaktır. Bu durumda sadece yıllık taramaları yaptırmak yeterli olacaktır
Paylaş :