Tüp Bebek Tedavisinde Laboratuvar İşlemleri

Neden ZTB Tüp bebek merkezi?

Merkezimizde Devlet hastanesine bağlı bir tüp bebek merkezi olarak devlet güvencesi altında hizmet alacaksınız. Merkezimiz bilimsel, teknolojik donanım, hasta güvenliği ve hizmet kalitesi açısından önde gelen merkezlerden biridir. Devlet hastaneleri arasında açılan ilk tüp bebek merkezi olarak yüksek başarısını güçlü altyapısı, deneyim ve 1991’den bugüne uzanan bilgi birikimiyle modern tedavi yöntemlerini kullanarak uzun yıllardır hizmet vermekteyiz. Bugüne dek ….nın üzerinde çiftin tedavi edildiği kamudaki en büyük tüp bebek merkezidir.

Merkezimiz laboratuarı ülkemizde üç Tıbbi Histoloji ve Embriyoloji Uzman hekimi’nin profesyonel hizmet verdiği tek merkezdir. Amacımız ahlaklı, açık, dürüst ve en kaliteli hizmetle sizleri sağlıklı bir bebek sahibi yapmaktır. Hem hastanemiz hem de tüp bebek laboratuarımız ulusal kalite hareketine öncülük etmiş ve ISO 9001:2000 standartlarına uygun çalışmayı ilke edinmiştir.

Merkezimiz aynı zamanda Sağlık Bakanlığı tarafından Üremeye Yardımcı Tedavi Yöntemleri eğitimi vermek üzere .. tarihinden bu yana yetkilendirilmiştir. Hem ülkemizden hem de yurtdışından tüp bebek alanında çalışan pek çok kişi eğitimlerini merkezimizde almıştır.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE LABORATUVAR İŞLEMLERİ:
Yumurtaların toplanması

Kadın Doğum ekibince ameliyathane şartlarında özel iğne ile toplanan yumurtalar follikül sıvısı içinde hızla Embriyoloji laboratuarına iletilir. Embriyoloji uzmanları tarafından toplanan sıvı içindeki yumurtalar mikroskop altında tespit edilerek toplanır. Toplanan yumurtalar, onlara vücut içindeki ortamı sağlayacak olan inkübatör adı verilen cihazlara yerleştirilir. Yumurtalar bu aşamada çevre hücre kümesiyle birlikte bulunurlar. Bu yumurtalara Embriyoloji uzmanlarınca olgunluk durumları açısından ilk değerlendirme yapılır ve dölleme işlemine kadar inkübatör içinde bekletilirler.

Hastanın eşinden alınan sperm örneği analiz edildikten sonra hem yumurtaların hem de spermin durumuna göre dölleme için izlenecek yol belirlenir. Dölleme için ya IVF (klasik tüp bebek) ya da ICSI (mikroenjeksiyon) yöntemi kullanılır. Dölleme yönteminin seçimi daima hasta çiftin değerlendirilmesine göre yapılır.

Dölleme işlemi öncesinde yumurtaları çevreleyen hücreler temizlenir, böylece yumurtaların olgunluk derecesi netleştirilmiş olur. Sonraki aşamada olgun yumurta hücreleri dölleme işlemine alınırken olgunlaşmamış yumurtalar olgunlaşabilmeleri için bir gün daha inkübatörde takip edilirler. Yaklaşık 24 saat sonra bu yumurta hücreleri olgunlaşmış ise bunlara da dölleme işlemi gerçekleştirilir. Sperm hücreleri ile dölleme işlemi yumurtaların toplandığı gün gerçekleştirilir.

Sperm alınması

Yumurtaların toplanacağı gün hastanın eşi de tüp bebek merkezine gelerek sperm numunesi verir. Üç ile beş günlük bir cinsel perhiz sonrası özel sperm verme odasında hastalar masturbasyon yöntemi ile sperm numunesini verirler.

Alınan sperm örneği laboratuarda önce toplam sayı, konsantrasyon ve hareketlilik özelliğine göre değerlendirilir. Bu analiz sonucunda dölleme yöntemine karar verilir ve uygun yıkama yöntemleriyle döllemeye hazır hale getirilir.

Sperm veremeyen hastalarda ya da sperm örneğinde sperm hücresi bulunamadığı durumlarda Üroloji uzmanlarınca cerrahi yöntemlerle sperm elde edilir. Alınan örnekler Embriyoloji laboratuarında değerlendirilir, sperm hücresi bulunması durumunda örnek dölleme için hazırlanır.

IVF(Tüp Bebek Yöntemi) nedir?

Yumurtalar çevresindeki hücrelerden temizlenmeksizin işleme alınır. Yumurtanın içinde bulunduğu kültür sıvısına yumurta başına yaklaşık 50 bin ila 100 bin sperm konulur. Sperm hücreleri arasından bir tanesi kabuğu geçerek yumurtayı döller. 24 saat sonra döllenme durumu değerlendirilir.

ICSI (Mikroenjeksiyon) yöntemi nedir?

Yumurtalar çevresindeki hücrelerden temizlenir. Yumurtaların olgunluk durumları değerlendirildikten sonra olgun yumurta hücreleri işleme alınır. Sperm hücreleri arasından en iyi kalitede olanlar seçilir. Tek bir sperm hücresi özel iğneye alınarak mikroskop altında yumurta içine yerleştirilir.


Fertilizasyon (döllenme) nedir?

Yumurtaların toplandığı günün ertesi sabahı dölleme işleminden 16-18 saat kadar sonra fertilizasyon yani yumurtanın döllenip döllenmediği değerlendirilir. Çift bilgilendirilir.

Embriyoların gelişimi takip edilir. İyi gelişen bir embriyo ilk gün döllenme bulgularını göstermeli, ikinci gün 4 hücre, üçüncü gün 8 hücre olmalıdır. Beşinci güne kadar takip edilen embriyolar blastosist oluşturmuş olmalıdır.


Her hasta için uygun transfer günü farklıdır. Transfer genellikle yumurtaların toplanmasından sonra iki ile beşinci günler arasında gerçekleştirilir. Embriyoloji uzmanları hasta çift ve embriyolarının değerlendirilmesine göre transfer gününe karar verir.

Kaç embriyo transfer edilecek?

Kanun gereği 35 yaşa kadar olan hastalarda ilk iki denemede bir, sonraki uygulamalarda iki, 35 yaş ve üzeri hastalarda tüm uygulamalarda en fazla iki embriyo transferine izin verilmiştir.

Assisted hatching nedir?

Transfer edilen embriyonun rahim yatağına tutunmasını kolaylaştırmak için bazı hastaların embriyolarına uygulanan bu teknik, yumurtanın en dış zarının (zona pellucida) mikroskop altında mekanik, enzimatik ya da lazer yardımıyla açılmasıdır. Merkezimizde bu işlem için lazer kullanılmaktadır.

Kalan sağlıklı embriyolarıma ne olacak?

Embriyo transferi sonrası kalan sağlıklı embriyolar eşlerden rıza alınarak dondurulmak suretiyle saklanır. Dondurulmuş embriyoların transferi, rahim içi yatağın gelişimine göre planlanır. Dondurulmuş embriyo transferi, hastanın tekrar hormon ilacı almadan ve yumurtaları toplanmaksızın kendi embriyolarının rahim içine yerleştirilmesi olanağını sağlar.


Dondurularak saklamanın kanuni süresi 1 yıldır. Embriyoların daha uzun süre saklanabilmesi için çiftler her yıl imzalı dilekçe vererek saklama süresini uzatabilirler. Kanun uyarınca embriyolar en fazla beş yıl saklanabilir. Beş yıldan uzun saklanması Bakanlığın iznine tabidir.
Paylaş :